Złe wieści dla Igi Świątek przed Wimbledonem. Historia jest przeciwko najlepszej tenisistce świata

W rozpoczynającym się w poniedziałek wielkoszlemowym Wimbledonie najwyżej rozstawioną tenisistką jest Iga Świątek. W ostatnich 10 edycjach londyńskiej imprezy turniejowa jedynka tylko trzy razy przebrnęła 1/8 finału.

Iga Świątek zmagania w Wimbledonie rozpocznie we wtorek
fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Od początku datowanej na 1968 rok Ery Open do 2010 roku niemal regułą w Wimbledonie było, że najwyżej rozstawione zawodniczki kończyły zmagania co najmniej na półfinale. W tym okresie tylko sześć razy zdarzyło się, aby "jedynka" odpadła wcześniej.

Iga Świątek w Wimbledonie jest turniejową jedynką

Ostatnie dziesięć edycji (w 2020 roku nie rywalizowano z powodu pandemii) przyniosło jednak odwrócenie tego trendu. Przebrnąć 1/8 finału udało się jedynie Amerykance Serenie Williams w 2015 i 2016 roku oraz Australijce Ashleigh Barty w 2021. Obie cieszyły się w tych latach z triumfów.

Łącznie w Erze Open najwyżej rozstawione tenisistki wygrały Wimbledon 23 razy. W pierwszej rundzie odpaść zdarzyło im się natomiast trzykrotnie - w 1994 roku wpadkę zaliczyła Niemka Steffi Graf, a w 1999 i 2001 Szwajcarka Martina Hingis. Iga Świątek walkę o poprawienie niekorzystnej w ostatnich latach statystyki dotyczącej najwyżej rozstawionych rozpocznie od meczu z Janą Fett. Polka zmierzy się z Chorwatką w pierwszej rundzie Wimbledonu we wtorek.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#Iga Świątek #Wimbledon

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo