Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Skandal w New Delhi. Po bokserskim pojedynku rozbrzmiał hymn państwa-agresora

Państwowy hymn Federacji Rosyjskiej rozbrzmiał w hali sportowej w New Delhi, gdzie trwają13. mistrzostwa świata w boksie kobiet. Stało się to po zwycięstwie Anastazji Demurczjan nad Australijką Kaye Scott w finale kategorii 70 kg. Ze względu na udział zawodniczek z Rosji i Białorusi mistrzostwa zbojkotowało wiele państw - w tym Polska.

pixabay.com | Twitter

Pierwszego dnia finałów rozdano sześć kompletów medali. Po dwa złote wywalczyły reprezentantki Chin i Indii, a po jednym zawodniczka z Rosji i z Włoch.

Wbrew zaleceniom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który po wybuchu wojny na Ukrainie wzywał federacje sportowe do bojkotu zawodników z państw-agresorów - Rosji i Białorusi, w stolicy Indii dopuszczono do startu pięściarki z tych krajów. W sobotę na podium stanęły w sumie trzy Rosjanki i jedna Białorusinka, a w czasie ceremonii dekoracji wciągnięto na maszt flagi rosyjską i białoruską.

Jak informowały indyjskie media, ze względu na udział w mistrzostwach zawodniczek z Rosji i Białorusi na bojkot zdecydowały się federacje bokserskie 12 państw: USA, Kanady, Wielkiej Brytanii (odrębne federacje Anglii, Szkocji i Walii), Irlandii, Holandii, Czech, Polski, Litwy, Ukrainy, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.

W trwającej od 15 marca imprezie, organizowanej pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu (IBA), wystartowały 324 zawodniczki z 65 krajów. Zachętą były wysokie premie finansowe - 200 tys. dolarów za złoty medal, 100 tys. za srebrny i 50 tys. za brązowy. Łączna pula nagród wyniosła 2,4 mln dolarów.

Kontrowersje towarzyszą też zbliżającym się mistrzostwom świata mężczyzn w Taszkencie (1-14 maja). Bojkot zapowiedziały już niektóre państwa, w tym Polska.

Zamieszenie powstałe wokół boksu nie sprzyja jego promocji. Dyscyplinę już wstępnie wykreślono z programu igrzysk Los Angeles 2028, a grozi jej także usunięcie z olimpijskich zmagań w Paryżu w przyszłym roku.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#MŚ w boksie #New Delhi #Rosja #wojna na Ukrainie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo