Piotr Żyła Wielki! Polak mistrzem świata! Fantastyczny konkurs skoków narciarskich w Oberstdorfie!

Piotr Żyła mistrzem świata. Polak sensacyjnie wygrał konkurs narciarskich mistrzostw świata na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Dawid Kubacki zakończył zawody na piątym miejscu. Wielki faworyt Halvor Egner Granerud tuż za podium.

Piotr Żyła mistrzem świata
Fot. Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Dwa lata po fantastycznych dla polskich skoczków mistrzostwach świata w Seefeld Dawid Kubacki i Kamil Stoch mieli szanse na kolejne medale na imprezie tej rangi, ale po pierwszej serii bohaterem był Piotr Żyła. "Wiewiór" został sensacyjnym liderem skacząc fenomenalnie 105 metrów i na półmetku konkursu wyprzedzając Anze Laniska. Kubacki był blisko - na piątej pozycji. Dopiero szesnaste miejsce zajmował natomiast wielki faworyt konkursu - Halvor Egner Granerud.

Finał konkursu mistrzostw świata w Oberstdorfie na skoczni normalnej (HS 106) rozpoczął się z jedenastej belki startowej. Andrzej Stękała skoczył podobnie, jak w pierwszej serii - 96 metrów i nie mógł liczyć na poprawę swojego miejsca w klasyfikacji. Zdecydowanie poza zieloną linią lądował za to Kamil Stoch - chociaż odległość miał podobną do kolegi z reprezentacji, a sędziowie surowo ocenili zachwiane lądowanie, to Polak - przynajmniej na chwilę - mógł cieszyć się z pozycji lidera.

Kamila Stocha tym razem nie ucieszyły dwa równe skoki

Ruszył Granerud i tym razem odleciał konkurencji. 103 metry rewelacji Pucharu Świata i pewne prowadzenie Norwega w konkursie. Kolejni skoczkowie nie byli w stanie zbliżyć się do tej odległości. Kiedy na górze została tylko czołowa dziesiątka konkursu, to wciąż Granerud był liderem. Nie wyprzedził go także szybujący nisko nad zeskokiem Marius Lindvik.

Do wyłonienia mistrza świata na skoczni normalnej zostało tylko sześć skoków. Pius Paschke przegrał z Granerudem - 95 metrów. Na belce usiadł Dawid Kubacki. Mocno wybił się z progu i walczył o odległość - zmierzono mu 99 m. Polak był drugi, za Granerudem! Wyprzedził Norwega dopiero Karl Geiger - Niemiec skoczył zaledwie metr krócej, a miał sporą przewagę po pierwszej serii. Na górze została tylko trójka skoczków. Walczył o medal Ryoyu Kobayashi, ale spóźnił odbicie i lądował zbyt blisko - 96,5 metra.

Piotr Żyła mistrzem świata!

Teraz Anze Lanisek - dobry skok, ale przed zieloną linią - 101 metrów i Słoweniec był za Geigerem, ale cieszył się bo to oznaczało medal. Odepchnął się od belki Piotr Żyła i świetna próba - 102,5 metra! Olbrzymia radość Polaka! To skok po medal! Skok po złoto! Polak znów mistrzem świata!

Miejsca polskich skoczków

Dawid Kubacki - 5, Kamil Stoch - 22., Andrzej Stękała - 30., Klemens Murańka - 36.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Piotr Żyła #Dawid Kubacki #Kamil Stoch #Andrzej Stękała #skoki narciarskie #sporty zimowe #Oberstdorf ##skijumpingfamily

albicla.com@Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo