Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Przed Biało-czerwonymi emocjonujący sezon. Głównym celem jest awans na igrzyska

We wtorek w Spale rozpocznie się pierwsze w tym roku zgrupowanie reprezentacji Polski siatkarzy. Zabraknie na nim zawodników ZAKSY oraz Jastrzębskiego Węgla, których czeka jeszcze walka o złoto w PlusLidze oraz finał Champions League. Biało-czerwoni w tym sezonie będą natomiast rywalizować na trzech frontach - w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy, a punktem kulminacyjnym będzie walka o udział w igrzyskach olimpijskich.

Nikola Grbić powołał szeroką kadrę na sezon reprezentacyjny
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Trener Biało-czerwonych Nikola Grbic do szerokiej kadry na sezon 2023 powołał 30 siatkarzy. Zgrupowanie rozpocznie się we wtorek, jednak nie wszyscy kadrowicze od początku pojawią się w Spale. Ich obecność będzie uzależniona od tego, kiedy zakończą grę w klubach.

Zgrupowanie rozpocznie 16 zawodników. Będą to ci, którzy zakończyli już grę w PlusLidze. Siatkarzy z Zaksy, Jastrzębskiego Węgla, Zawiercia i Perugii nie będzie na początku

- przekazał kierownik drużyny narodowej Andrzej Wołkowycki.

Duże obciążenia siatkarzy

Ten sezon w polskiej lidze jest wyjątkowo długi, bowiem stawka uczestników została powiększona do 16 zespołów. Większa liczba meczów poskutkowała licznymi kontuzjami siatkarzy. Kierownik kadry przyznał, że nie wiadomo jeszcze, czy któryś z kadrowiczów zmaga się z poważniejszym urazem.

Tego jeszcze nie wiemy, tylko to, o czym informowały kluby. Przed zgrupowaniem zawodnicy przejdą badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie i dopiero po nich przyjadą do Spały. Lekarz reprezentacji Jan Sokal również zjawi się na początku, żeby sprawdzić, co komu dolega.

Jakie są plany na początek zgrupowania?

Zaczniemy tak jak zwykle. Od początku będziemy pracować nad podstawami, będzie rozciąganie, siłownia, bez skakania

- zaznaczył Wołkowycki.

Rozpoczną w Japonii

Reprezentacja Polski rozpocznie sezon od zmagań w Lidze Narodów. Pierwszy turniej rozegra w dniach 6-11 czerwca w Nagoi. Kadra wyjedzie do Japonii tydzień wcześniej, gdzie najprawdopodobniej rozegra dwa sparingi z tamtejszą reprezentacją.

To trener Grbic indywidualnie uzgadnia to ze swoim odpowiednikiem Philippem Blainem, ale skoro jedziemy tydzień przed turniejem, to przypuszczam, że na pewno jeden lub dwa mecze się odbędą. Nie jest to jednak jeszcze potwierdzone, bo nie musi być, skoro będziemy na miejscu.

Wcześniej Biało-czerwoni rozegrają dwa sparingi w Polsce - 25 maja w Katowicach i dzień później w Sosnowcu zmierzą się z prowadzoną przez Michała Winiarskiego reprezentacją Niemiec. Punktami kulminacyjnymi tego sezonu będą mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje do igrzysk w Paryżu.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#Liga Narodów siatkarzy #PlusLiga

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
jm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo