Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Polska pierwsza w grupie, awans kolejnych czterech drużyn

Polscy piłkarze, którzy już wcześniej byli pewni awansu do mistrzostw Europy, pokonali na wyjeździe Izrael 2:1 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie G eliminacji. W sobotę przepustki do przyszłorocznego turnieju wywalczyły Austria, Chorwacja, Holandia i Niemcy.

pzpn

Spotkanie w Jerozolimie przez długi czas przebiegało pod dyktando Polaków, którzy wykorzystywali słabą postawę gospodarzy w defensywie i ich liczne nieporozumienia. Już w czwartej minucie swojego pierwszego gola w tych eliminacjach strzelił Grzegorz Krychowiak, a na początku drugiej połowy podwyższył Krzysztof Piątek.

Skrót meczu Polaków z Izraelem

Mecz w Jerozolimie, który kilka dni temu stał pod znakiem zapytania z powodu napiętej sytuacji w Izraelu, odbył się bez zakłóceń – nie licząc oczywiście wtargnięcia kibica na boisko.

To był trudny tydzień dla wszystkich, było wiele niepotrzebnej dyskusji. Okazuje się, że czasami twitterowe bajki (o planowanym ataku palestyńskich islamskich dżihadystów) czy jakieś spekulacje są ważniejsze niż zdanie premiera czy prezydenta. Przyjechaliśmy tutaj, bo wiedzieliśmy, że będzie spokojnie

- przyznał po końcowym gwizdku prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Dzięki zwycięstwu biało-czerwoni, którzy na koniec eliminacji podejmą we wtorek w Warszawie Słowenię, zapewnili sobie triumf w grupie G. Zgromadzili 22 punkty i mają trzy przewagi nad Austrią, która pokonała u siebie Macedonię Północną 2:1 i także zagra w Euro 2020. Polacy mają jednak lepszy bezpośredni bilans z tym rywalem, więc nie stracą pierwszej pozycji niezależnie od wyników ostatniej kolejki.

Jeżeli chodzi o Austriaków, to będzie ich trzeci udział w mistrzostwach Europy, z czego raz nie brali udziału w eliminacjach jako współgospodarze turnieju (2008). Izrael ma jeszcze szansę, aby zagrać w przyszłorocznej imprezie, bowiem wystąpi w marcowych barażach Ligi Narodów. W innym meczu grupy G Słowenia wygrała w Lublanie z Łotwą 1:0. Samobójcze trafienie zaliczył Igors Tarasovs, były piłkarz Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław.

Oprócz Austriaków w sobotę awans zapewnili sobie Niemcy, Holendrzy i Chorwaci. Drużyna trenera Joachima Loewa wygrała u siebie w grupie C z Białorusią 4:0, a dwie bramki zdobył mistrz świata z 2014 roku Toni Kroos. "Mój zespół ma dużą jakość, ale kilku graczy wciąż potrzebuje czasu, aby się jeszcze bardziej rozwinąć" - przyznał Loew.

Występujący w tej samej grupie Holendrzy - w istotnym spotkaniu dla układu tabeli - zremisowali na wyjeździe z Irlandią Północną 0:0. Gospodarze w pierwszej połowie nie wykorzystali rzutu karnego - Steven Davis kopnął wysoko nad poprzeczką. Taki wynik w Belfaście oznaczał awans "Pomarańczowych" - nieobecnych na Euro 2016, a Wyspiarze zagrają w wiosennych barażach. W tabeli Niemcy mają 18 punktów, Holandia 16, a Irlandia Północna - 13. Już od dawna w stawce nie liczyły się Białoruś - 4 pkt i Estonia - 1.

Zgodnie z przewidywaniami bardzo ciekawie jest w także pięciozespołowej grupie E. Tam z awansu cieszyła się w sobotę Chorwacja, która - choć przegrywała do przerwy 0:1 - pokonała ostatecznie u siebie grającą od 66. minuty w dziesiątkę Słowację 3:1. W innym meczu tej grupy Azerbejdżan przegrał u siebie z Walią 0:2. Chorwaci zakończyli już zmagania i wiadomo, że z dorobkiem 17 punktów w ośmiu meczach zajmą pierwsze miejsce, a o drugie wciąż walczą Węgry - 12, Walia - 11 i Słowacja - 10.

We wtorek Słowacja podejmie mający zaledwie jeden punkt Azerbejdżan, natomiast Walia zagra z Węgrami. Słowacy mogą wywalczyć awans pod dwoma warunkami - muszą wygrać i dodatkowo liczyć na remis w Cardiff. Jeśli w Walii nie będzie remisu, to z kwalifikacji będzie się cieszył zwycięzca tej potyczki.

Od kilkudziesięciu godzin trwa radość w Finlandii. Tamtejsi piłkarze po zwycięstwie u siebie nad Liechtensteinem 3:0 po raz pierwszy w historii zakwalifikowali się na mistrzowską imprezę. W piątek awans wywalczyła też Szwecja, a wcześniej - oprócz Polski - również Francja, Turcja, Anglia, Czechy, Belgia, Hiszpania, Rosja, Włochy oraz Ukraina.

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które potrwają od 12 czerwca do 12 lipca, nie mają jednego czy dwóch państw-gospodarzy. Mecze odbędą się w 12 miastach - od Hiszpanii po Azerbejdżan. Wezmą w nich udział 24 reprezentacje. Do 20 wyłonionych w eliminacjach dołączą cztery poprzez baraże Ligi Narodów.

Losowanie fazy grupowej odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie, jednym z miast-gospodarzy turnieju.