Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kara śmierci dla zamachowca. Sąd podtrzymał wyrok po ataku bombowym w Bostonie

Amerykański Sąd Najwyższy podtrzymał w piątek karę śmierci na Dżohara Carnajewa, oskarżonego o atak bombowy w trakcie bostońskiego maratonu w 2013 roku. Sędziowie opowiedzieli się za tym stosunkiem głosów 6:3.

Zdjęcie zrobione tuż po zamachu w Bostonie
fot. Aaron Tang, via Wikipedia

Sąd podtrzymał wyrok dotyczący kary śmierci za zamach bombowy w Bostonie w 2013 roku.

Dżohar Carnajew popełnił potworne zbrodnie. (…) 6. Poprawka gwarantowała mu jednak uczciwy proces przed bezstronną ławą przysięgłych. I taki proces mu zapewniono

– wydał opinię sędzia Clarence Thomas w imieniu większości.

Ofiary zamachu

W zamachu zginęły trzy osoby, w tym 8-letni chłopiec, a setki zostały ranne. Dżohar i jego brat Tamerlan zabili podczas późniejszej obławy policjanta. Tamerlan zginął w strzelaninie z funkcjonariuszami.

19-letni wówczas Dżochar stanął w obliczu 30 zarzutów związanych z terroryzmem, w tym sześciu zagrożonych karą śmierci. Nie przyznał się do winy i odwołał od najwyższego wymiaru kary z roku 2015. Argumentował, że została wymierzona przez ławę przysięgłych na skutek odmowy sędziego, który nie pozwolił mu na przedstawienie dowodów wskazujących na to, że w chwili zamachu był pod wpływem starszego o siedem lat Tamerlana.

Moratorium na karę śmierci

Federalny sąd apelacyjny w 2020 roku uchylił wyrok śmierci dla Carnajewa. Sąd Najwyższy przywrócił najwyższy wymiar kary, chociaż nie wiadomo czy i kiedy egzekucja zostanie wykonana.

Administracja prezydenta Trumpa w ostatnich dniach urzędowania zakończyła federalne moratorium na egzekucje i wykonała wyroki śmierci na 13 mężczyznach skazanych za przestępstwa federalne. Administracja Bidena wznowiła moratorium, aby Ministerstwo Sprawiedliwości mogło przeprowadzić gruntowny przegląd procedur

– zauważyło radio publiczne NPR.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#kara śmierci #zamach #maraton bostoński

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

jm
Wczytuję ocenę...
Wideo