Rosyjsko-chiński spór o Igrzyska Azjatyckie. Mieli dopuścić, a nie dopuścili

Prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdiankow skrytykował organizatorów odbywających się w chińskim Hangzhou Igrzysk Azjatyckich za wycofanie się z decyzji o dopuszczeniu do udziału w tej imprezie 500 sportowców z Rosji i Białorusi.

Hala w Hangzhou, główna arena mistrzostw
fot. Siyuwj CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

W lipcu Zgromadzenie Ogólne Azjatyckiej Rady Olimpijskiej (OCA) zezwoliło na udział sportowców z Rosji i Białorusi w Igrzyskach Azjatyckich, które rozpoczęły się 23 września i potrwają do 8 października. Ustalono limit 500 zawodników łącznie z obu krajów w 12 dyscyplinach indywidualnych. Jednak na początku września Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił, że oba kraje nie wezmą w nich udziału ze względów „technicznych”.

Z punktu widzenia dyplomacji uważam, że takie rzeczy są po prostu niedopuszczalne. Nawet nas nie poinformowali, że ponownie rozważyli decyzję o zaproszeniu nas

 - stwierdził Pozdniakow cytowany w rosyjskich mediach.

Pełniący obowiązki prezydenta OCA Randhir Singh z Indii powiedział w tym tygodniu w Hangzhou, że "rosyjscy i białoruscy sportowcy byliby mile widziani, ale nie udało się opracować logistyki”.

Z taką argumentacją nie zgadza się Pozdniakow. „Igrzyska odbywają się w Chinach, nasze kraje rozwiązałyby wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, a bliskość geograficzna wyklucza jakiekolwiek problemy logistyczne” – stwierdził.

Po inwazji na Ukrainę sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z większości imprez sportowych. W najbliższym czasie okaże się, czy będą mogli rywalizować pod neutralną flagą w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu.

Prowadzą gospodarze

Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou pierwotnie miały się odbyć w dniach 10-25 września 2022 roku, ale przełożono je o rok ze względu na pandemię koronawirusa. To już 19. edycja imprezy, która jest drugą pod względem wielkości po letnich igrzyskach olimpijskich i również odbywa się co cztery lata. Poprzednie zawody zostały rozegrane w 2018 roku w Indonezji.

W trakcie mistrzostw zaplanowano 481 zawodów w 40 dyscyplinach. Dotychczas rozstrzygnięcto 166 z nich. 83 złote medale trafiły w ręce reprezentantów gospodarzy. 20 złotych medali otrzymali sportowcy z Korei Południowej a 16 - z Japonii.

Następne w klasyfikacji są:

  • 6 - Uzbekistan, Indie, Tajlandia
  • 5 - Hong Kong
  • 3 - Iran, Kazachstan, Indonezja, Tajwan
  • 2 - Korea Północna, Singapur
  • 1 - Malezja, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Makau, Katar, Kuwejt, Tadżykistan i Kirgistan.

Oprócz popularnych na całym świecie sportów, podczas igrzysk rywalizuje się także w zapasach kurasz, kabaddi (gra polegająca na przeciąganiu rywali na swoją część boiska), sepak takraw (w pewnym sensie gra w piłkę siatkową za pomocą nóg), czy wyścigach smoczych łodzi.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Igrzyska Azjatyckie #Rosja #Chiny #Białoruś

tm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
Anonim 30.09.2023 13:35
Zatem widać jak traktowana jest Białoruś przez Kreml - jak kolonia azjatycka!
Anonim 29.09.2023 10:00
Większość terytorium Rosji rzeczywiście leży w Azji, ale z jakiego powodu w Igrzyskach Azjatyckich miała brać udział Białoruś? Czyżby Łukaszenko odkrył, że jest potomkiem Czyngis-chana?
Anonim 29.09.2023 06:59
No i wszystko jasne! Za wschodnią granicą to już Azja! Pu-tin i Lu-ka-shen-ka to demokraci z dalekiego Wschodu.
Anonim 28.09.2023 16:16
He he he!
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo