Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rosyjski Komitet Olimpijski zawieszony, ale... rosyjscy sportowcy wciąż mogą pojawić się w Paryżu

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił w czwartek Rosyjski Komitet Olimpijski za naruszenie przepisów zawartych w Karcie Olimpijskiej. Jak poinformowano, decyzja ta na razie nie ma wpływu na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w igrzyskach w Paryżu.

Rosysjcy sportowcy najprawdopodobniej pojawią się na igrzyskach w Paryżu
fot. Anne Jea via Wikimedia Commons

"Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w czwartek w Mumbaju decyzję o zawieszeniu w prawach członkowskich Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego za naruszenie przez niego przepisów Karty Olimpijskiej" - powiedział rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

Zawiesili RKO, ale nie rosyjskich sportowców

Powodem takiej decyzji podjętej przez centralę światowego ruchu olimpijskiego jest włączenie 5 października do struktur organizacyjnych Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego organizacji sportowych w czterech regionach Ukrainy znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku. W olimpijskich strukturach RKO znalazły się organizacje sportowe na okupowanych terytoriach Ukrainy w Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu.

Adams powiedział, że zawieszenie nie wpłynęło jeszcze na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w przyszłorocznych Igrzyskach XXXIII olimpiady w Paryżu, a decyzja w tej sprawie zostanie podjęta później. Imprezę zaplanowano w dniach 26 lipca - 7 sierpnia.

"Decyzja podjęta przez MKOl jest polityczna" - oznajmili przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na wiadomość o zawieszeniu.

To kontynuacja polityki MKOl, który nie chce widzieć Rosjan na igrzyskach

- powiedział prezes Rosyjskiego Związku Pływackiego Władimir Salnikow.

28 marca Komitet Wykonawczy MKOl zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli uczestniczyć w międzynarodowej rywalizacji jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie popierali publicznie ataku Rosji na Ukrainę i nie są związani z silami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Innym zaleceniem było, aby Rosjanie i Białorusini nie powinni być reprezentowani w sportach drużynowych.

8 października przewodniczący MKOl Niemiec Thomas Bach powiedział w czasie Zgromadzenia Ogólnego Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Stambule, że warunki startu sportowców rosyjskich i białoruskich jako neutralnych "nie podlegają negocjacjom".

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#Rosja #Paryż 2024

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
jm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo