Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Eksperymenty na sportowcach w NRD. Wstrząsające informacje o dopingu w komunistycznych Niemczech

W Niemieckiej Republice Demokratycznej, wspierającej system dopingu w sporcie, przeprowadzano niebezpieczne eksperymenty na sportowcach-amatorach, nie informując ich o tym - dowodzi film dokumentalny, wyemitowany w piątek przez niemiecką telewizję publiczną ARD.

fot. pixabay

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku odbyło się wiele procesów sądowych, które potwierdziły istnienie w komunistycznej NRD systemu dopingu. Film ujawnił jednak mało znany aspekt sprawy: wykorzystywanie sportowców-amatorów jako królików doświadczalnych.

Heidi Krieger po kuracji dopingowej zmieniła płeć

Według naukowców, wypowiadających się w filmie, niebezpieczne eksperymenty prawdopodobnie dotknęły kilkuset osób w ciągu 20 lat.

Jeden z czołowych biegaczy-amatorów w tamtym czasie, Hans-Albrecht Kuehne, opowiedział o swoim udziale w ściśle tajnym programie Instytutu Sportu w Lipsku. W latach 1974-77 regularnie dostawał zastrzyki z substancją, o której nic nie wiedział i musiał przechodzić wiele bardzo bolesnych biopsji. ARD dotarła do nakręconego w NRD w 1976 roku filmu, dokumentującego owe biopsje.

Kuehne i inni uczestnicy programu badawczego byli narażeni na wysokie dawki sterydów anabolicznych, które powodowały u nich poważne skutki uboczne, ból nerek, obrzęk jąder i utratę krwi. Blisko 40 lat później Kuehne wciąż znajduje się pod opieką lekarzy z powodu niewydolności układu limfatycznego i cierpi na depresję.

Manfred Hoeppner, twórca systemu dopingowego w NRD, przyznał w zeznaniu po zjednoczeniu Niemiec, że reżim był świadomy zagrożeń związanych z dopingiem, dlatego próbował przetestować jego wpływ na sportowcach-amatorach. NRD, część wschodnich Niemiec kontrolowanych przez Związek Radziecki w latach 1949-1990, była światową potęgą sportową zwłaszcza w dyscyplinach olimpijskich.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#doping w sporcie #NRD #inne sporty

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
albicla.com@januszmilewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo