Zdrowy sen odgrywa kluczową rolę dla naszego zdrowia. Stanowi jeden z najważniejszych elementów dbałości o zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Z uwagi na szybkie tempo życia, wiele osób zapomina o odpowiednim odpoczynku, w tym także o zapewnieni sobie właściwej higieny snu. Jakie są skutki braku odpowiedniej ilości i jakości snu? Co Ci grozi jeśli nie zadbasz o sen?
Brak snu, zbyt mała liczba przesypianych każdej nocy godzin oraz słaba jakość snu przyczynia się do różnorodnych problemów zdrowotnych. W pierwszej kolejności pojawiają się rozdrażnienie, rozkojarzenie a także problemy z utrzymaniem właściwego poziomu koncentracji. U osób które się nie wysypiają, pojawiają się zaburzenia pracy układu nerwowego. Wiele osób skarży się także na takie dolegliwości jak pojawienie się problemów z zapamiętywaniem, coraz częściej występujące uczucie zmęczenia oraz większa podatność na stres. Kiepska jakość i ilość snu wpływa także na osłabienie i obniżenie odporności. U większości spada też szybkość reakcji, która ma kluczowe znaczenie podczas np. prowadzenia samochodu.
Podczas snu organizm reguluje aktywność układu hormonalnego. Odpowiednia długość snu sprawia, że ciało ludzkie lepiej i efektywniej zarządza gospodarką węglowodanową. U osób, które regularnie nie dosypiają, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób i dolegliwości jak:
Jakość i komfort snu można poprawić na wiele sposobów. Pierwszą czynnością, jaką należy wprowadzać w swoje codzienne nawyki, jest rozsądne zaplanowanie godziny położenia się spać, godziny przebudzenia oraz liczby godzin snu każdej nocy. Lepsze wysypianie się to właśnie wprowadzenie regularności w rytmie snu i czuwania każdej doby.
Przed snem (od 2 do 3 godzin przed pójściem spać) nie powinno się używać urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany, które poprzez emitowanie niebieskiego światła utrzymują mózg w stanie wytężonej pracy i wzmożonej aktywności. Ważnym jest też nie spożywanie obfitych i ciężkich posiłków przez snem. Kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać.
Na higienę snu ma wpływ także odpowiednia dawka ruchu. Przed snem warto wykonywać także relaksujące ćwiczenia oddechowe. Dobrze sprawdza się też medytacja oraz joga. Na jakość snu bezpośrednio wypływa też temperatura w sypialni oraz dobrze dobrany materac. Wszystkie te elementy sprawiają, że sen staje się komfortowy a higiena snu zostaje zachowana.
Problem z jakością oraz komfortem snu nie zawsze znajduje swoje podłoże w codziennych nawykach. W takim przypadku dobrze jest zadbać o otoczenie w którym śpimy. Regeneracyjny efekt głębokiego snu zależy też od materaca, na którym śpimy. Odpowiednio dobrany materac redukuje poziom odczuwanego stresu, zmniejsza też poziom napięcia i lęku. Łagodzi też dolegliwości bólowe. Materac wysokiej jakości (takie jak materace firmy Hilding), wpłynie na zachowanie zdrowej postawy podczas snu oraz będzie odpowiednim podparciem dla całego ciała.
Warto mieć też na uwadze to, że zużyty materac bardzo przyczynia się do wystąpienia alergii. Znajdujące się wewnątrz materaca roztocza oraz kurz mogą zwiększać ryzyko alergii skórnych oraz astmy. Z tego powodu, wymiana materaca na nowy (który będzie antyalergiczny, odporny na zarazki oraz ekologiczny) stanowi jeden ze sposobów na zwiększenie jakości i komfortu snu. Poszukując idealnego materaca, warto sprawdzić ofertę materacy ekologicznych na https://sennamaterace.pl/.
Przed położeniem się spać warto dokładnie przewietrzyć sypialnię. Wymiana powietrza na świeże oraz obniżenie temperatury w pomieszczeniu przyspieszy zasypianie oraz poprawi jakość snu. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się aromaterapia oraz zastosowanie nawilżacza powietrza. Aromaterapia sprzyja relaksowi oraz wpływa na spokojne zasypianie, natomiast nawilżacz powietrza pomoże pozbyć się uczucia suchości w nosie oraz ustach. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które pochrapują podczas nocnego odpoczynku.
Brak snu, jego niedostateczna ilość i kiepska jakość wpływa na każdy aspekt ludzkiego życia. Osłabia metabolizm i zaburza rytm okołodobowy. Powoduje pogorszenie nastroju oraz wpływa negatywnie na pracę układu nerwowego i hormonalnego. Zachowanie odpowiedniej higieny snu poprawia jego jakość. W tym celu warto nie tylko zadbać o odpowiednią ilość snu ale także jego jakość na którą składają się odpowiednie otoczenie, dobrze dobrany materac, wyciszenie przed snem, zdrowia dieta i wysiłek fizyczny.