Z powodu sinic nieczynnych pięć nadmorskich kąpielisk

Pięć nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego jest zamkniętych dziś rano z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic. Nieczynne są też dwa kąpieliska urządzone nad jeziorami.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek rano nieczynnych jest pięć kąpielisk urządzonych nad Zatoką Gdańską - w Gdyni Babich Dołach, Mikoszewie, Jantarze oraz dwóch w Stegnie. Zabronione jest też korzystanie z wody w kąpielisku w Lubkowie usytuowanym nad jeziorem Żarnowieckim oraz w Debrznie nad jeziorem Żuczek. Wszystkie kąpieliska zamknięto z powodu zakwitów sinic.

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie http://sk.gis.gov.pl.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sinice #plaża #kąpielisko

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo