Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Wzywamy władze do opamiętania". Więźniowie polityczni stanu wojennego apelują ws. ks. Olszewskiego

Osoby aresztowane nawet za najcięższe przestępstwa kryminalne, mają swoje konstytucyjne i ustawowe nienaruszalne prawa, niektórzy zatrzymani za najcięższe zbrodnie są wypuszczani z aresztu. Ksiądz Michał Olszewski został ich całkowicie pozbawiony - piszą w oświadczeniu przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.

Ks, Michał Olszewski
zrzut ekranu - Fundacja Profeto

Ks. Michał Olszewski, sercanin, jest oskarżony o wyłudzenia z Funduszu Sprawiedliwości, do aresztu trafił w marcu br. Z listów do bliskich opinia publiczna dowiedziała się, że m.in. był pozbawiony jedzenia i picia oraz nie pozwalano mu skorzystać z toalety, w czasie aresztowania przez ABW. Był też wielokrotnie wybudzany w czasie snu. Szykany i tortury wobec duchownego ujawniła TV Republika.

Medialne doniesienia wywołały zdecydowaną reakcję społeczną. Od kilku tygodni w polskich miastach trwają manifestacje i protesty przeciwko torturom i w solidarności z ks. Olszewskim. 

Oświadczenie w sprawie działań wobec ks. Michała Olszewskiego wydał Związek Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.

Poniżej publikujemy jego treść w całości:

"Sposób zatrzymania księdza Michała Olszewskiego i nieadekwatne do sytuacji traktowanie go w miejscu odosobnienia przeczą wszelkim normom praworządności i przyzwoitości. Dzisiejsza władza łamie prawa człowieka i obywatela świadomie i z rozmysłem, jednocześnie krzycząc na cały świat, iż naprawia praworządność po rządach PiS.

Osoby aresztowane nawet za najcięższe przestępstwa kryminalne, mają swoje konstytucyjne i ustawowe nienaruszalne prawa, niektórzy zatrzymani za najcięższe zbrodnie są wypuszczani z aresztu. Ksiądz Michał Olszewski został ich całkowicie pozbawiony.

My, członkowie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego znamy takie sytuacje z autopsji. Dlatego też wyrażamy swe poparcie księdzu Michałowi Olszewskiemu i wzywamy władze do opamiętania.

Aresztowanie księdza Olszewskiego zbiegło się z niedawnym aresztowaniem przez reżim Łukaszenki księdza Andrzeja Juchniewicza na Białorusi, co stwarza bardzo negatywną analogię dla władz RP.

Żądamy uwolnienia księdza Olszewskiego z aresztu, gdyż prokuratura nie postawiła księdzu żadnych realnych zarzutów, nie ma także dowodów na to, jakoby ksiądz Michał popełnił jakiekolwiek przestępstwo.

Jako obywatele RP żądamy przede wszystkim... PRAWORZĄDNOŚCI"
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo