Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wyśmienite warunki na szlakach

Bardzo dobre warunki są na szlakach turystycznych w górach – poinformował dziś ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Roman Gładysz. Przestrzegł jednak przed wysoką temperaturą i ostrym słońcem. Turyści muszą pamiętać o zapasie wody i nakryciu głowy.

Zdjęcie ilustracyjne, Zejście z Czerwonej Ławki (słow. Priečne sedlo) w kierunku Zbójnickiej Chaty
Piotr Nozdryń-Płotnicki

"Pogoda jest słoneczna. Wieje słaby wiatr. Turyści muszą wziąć pod uwagę, że chmur jest niewiele, dlatego wybierając się w góry trzeba się zabezpieczyć przed słońcem. Meteorolodzy przewidują, że mogą wystąpić burze. O tym też trzeba pamiętać"

– powiedział Gładysz.

Dziś rano termometry na Hali Miziowej, Markowych Szczawinach i Klimczoku wskazywały 18 st. C, a na Leskowcu 24 st. C. W Szczyrku było 25 st. C.

Ratownicy zaapelował, by wybierając się góry, turyści odpowiednio się przygotowali do wędrówki. Podstawą ubioru są solidne buty. Niezbędna jest nieprzemakalna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", pomocną jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy. Może ona uratować życie.

W razie wystąpienia burzy turyści powinni zejść z otwartej przestrzeni. Należy unikać cieków wodnych i pojedynczych drzew. Najlepiej zawczasu zejść jak najniżej i schronić w gęstym lesie. Jeśli nie uda nam się znaleźć bezpiecznego schronienia, to należy się odizolować od podłoża: usiąść na plecaku, skulić się i przeczekać.

W Beskidach działają koleje linowe.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#góry #szlaki #Beskidy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo