Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Wyrok w sprawie Amber Gold. Poznaliśmy kary łączne dla Marcina i Katarzyny P.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wymierzył kary twórcom Amber Gold - Marcinowi i Katarzynie P. Dziś zakończono ogłaszanie wyroku w jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat. Marcin P. spędzi w więzieniu 15 lat, jego była żona - 12,5 roku.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Za pierwszy zarzut Marcin i Katarzyna P. usłyszeli wyroki odpowiednio 15 i 12 lat więzienia. Drugi z zarzutów przyniósł im kary 8 lat więzienia (dla Marcina P.) i 4 lat (dla Katarzyny P.)

W kolejnych karach cząstkowych znalazły się zarówno kary grzywny, jak i więzienia. Najważniejsza jest jednak kara łączna. Marcin P. został łącznie skazany na 15 lat więzienia, Katarzyna P. - na 12,5 roku więzienia.

W pierwszej części odczytywania wyroku w maju sąd uznał, że oskarżeni Marcin P. i jego żona Katarzyna P. są winni głównego zarzutu tj. oszustwa. Marcinowi P. postawiono ogółem cztery, a Katarzynie P. dziesięć zarzutów.

Przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca 2015 r. Według prokuratury, Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Oskarżenie dotyczyło także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury, Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. Proces w ich sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w marcu 2016 roku.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 roku, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 roku firma ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Katarzyna P. i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele - m.in. na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sąd Okręgowy w Gdańsku #Katarzyna P. #Marcin P. #Amber Gold

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo