Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Wyrok na Poczobuta. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje

Zarząd Główny SDP stanowczo potępia niesprawiedliwy wyrok 8 lat więzienia dla redaktora Andrzeja Poczobuta, polskiego i białoruskiego dziennikarza i patrioty, jaki wydał dziś Sąd w Grodnie – napisano w opublikowanym w środę proteście wydanym w reakcji na skazanie przez reżim Łukaszenki polskiego dziennikarza.

https://twitter.com/Bielsat_pl

Protest Zarządu Głównego SDP przeciwko skazaniu Andrzeja Poczobuta jest reakcją na wyrok sądu w Grodnie. Sędzia tamtejszego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat. „Jego proces i wyrok skazujący to elementy represji reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec wolności słowa i polskiej mniejszości, która nie poddała się indoktrynacji i nie wyrzekła się historii i tradycji swoich przodków. Apelujemy do władz Białorusi o uwolnienie dziennikarza oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości narodowych i mediów na Białorusi” – czytamy w proteście Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Według białoruskiego sądu, Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Jak zauważa zarząd SDP, Poczobut nie miał szans obrony przed tymi zarzutami, a proces miał charakter niejawny. W środę do sali sądowej w Grodnie wpuszczono tylko rodzinę oraz przedstawicieli białoruskich mediów państwowych. Pozostałe osoby, które przybyły do sądu, oczekiwały pod drzwiami. „W czasie procesu dziennikarz nie miał możliwości publicznego przedstawienia swoich racji i wykazania absurdalności stawianych mu zarzutów, ani razu nie miał możliwości kontaktu z bliskimi, nawet w rozmowie telefonicznej, a dziennikarze nie mieli wstępu na salę rozpraw” – napisano w oświadczeniu.

„ZG SDP oświadcza, iż proces Andrzeja Poczobuta i wyrok skazujący go na 8 lat więzienia to elementy represji reżimu łukaszenkowskiego wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Apelujemy do władz tego kraju o uwolnienie dziennikarza oraz o zaprzestanie represji wobec przedstawicieli mniejszości narodowych na Białorusi. Apelujemy także do międzynarodowych organizacji dziennikarskich o wsparcie działań mających na celu uwolnienie Andrzeja Poczobuta” – podkreślono w oświadczeniu.

Pod protestem podpisali się: Krzysztof Skowroński (prezes SDP), Jolanta Hajdasz (wiceprezes SDP), Mariusz Pilis, (wiceprezes SDP), Aleksandra Tabaczyńska (skarbnik SDP), Hubert Bekrycht (sekretarz generalny SDP).

49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Nie miał możliwości spotkania z rodziną.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo