Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Wynik finansowy NBP 2023. Bank prostuje manipulacje

Główną przyczyną ujemnego wyniku finansowego NBP za 2023 r. była aprecjacja złotego do walut obcych, która niekorzystnie wpływa na wycenę zasobów walut obcych w NBP - poinformował bank centralny w środę w komunikacie.

Stanowisko NBP
Narodowy Bank Polski - flickr.com

„(…) informujemy, że główną przyczyną ujemnego wyniku finansowego NBP za 2023 r. była aprecjacja złotego do walut obcych, która niekorzystnie wpływa na wycenę zasobów walut obcych w NBP (ujemny wynik z różnic kursowych wyniósł 31,0 mld zł)” – poinformował w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Wcześniej w środę NBP opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2023. Wynika z niego, że strata NBP za rok 2023 wyniosła 20,8 mld zł. W roku 2022 wynik banku centralnego też był ujemny i wyniósł nieco ponad 16,9 mld zł.

„Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że w latach 2016-2023 łączny zysk osiągnięty przez NBP wyniósł 37,3 mld zł, a łączna kwota wpłat do budżetu państwa z tych zysków dokonana za Prezesury Profesora Glapińskiego wyniosła 35,5 mld zł” – poinformował także bank centralny.

W budżecie na rok 2024 została wpisana wpłata z zysku NBP w wysokości 6 mld zł. Jednak ze względu na to, że bank centralny zanotował stratę, tej wpłaty nie będzie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, X

 

#NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo