Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zabytkowy drewniany kościół w płomieniach! Prezbiterum jest zwęglone. Dramatyczne wideo

Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem, jeszcze przed pierwszą mszą. Płomienie zauważono po godzinie 5. Ogień szybko się rozprzestrzeniał. Strażacy szybko wkroczyli do akcji, ale i tak spłonęło prezbiterium zabytkowego drewnianego kościoła p.w. Św. Heleny w Nowym Sączu.

Pożar kościoła Św. Heleny w Nowym Sączu
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej - w Nowym Sączu
„Pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Strażacy rozbierają deskowanie, które obija drewnianą konstrukcję ścian, i przelewają wodą trociny stanowiące ocieplenie, które się tlą”

– powiedział PAP rzecznik nowosądeckiej straży pożarnej Paweł Motyka.

Niestety pożar zniszczył prezbiterium świątyni. Z zalanego wodą wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne oraz zabytkowe obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.

Przyczyny wybuchu pożaru wyjaśni policyjne dochodzenie.

Wybudowany w 1686 roku kościół pod wezwaniem Świętej Heleny w Nowym Sączu posiada drewnianą, zrębową konstrukcję. Jego fundatorką była ksieni klasztoru Klarysek w Starym Sączu Helena Marchocka. Niewykluczone, że do budowy wykorzystano elementy poprzedniej świątyni z 1608 r., która została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. 

 Źródło: pap, niezalezna.pl, dts24.pl

 

#pożar #kościół #zabytek #Nowy Sącz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

luk
Wczytuję ocenę...
Wideo