Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Sukces polskich naukowców. Nowa technologia pomoże zapobiegać zapaleniom septycznym

Polscy naukowcy opracowali materiał, który szybciej będzie integrować się z kością i zapobiegnie zapaleniom. "Opracowaliśmy technologię otrzymywania powłok na implantach tytanowych, dzięki której materiał będzie szybko zintegrowany z kością i jednocześnie będzie zapobiegać zapaleniom septycznym" - powiedziała PAP dr inż. Alicja Kazek-Kęsik z Politechniki Śląskiej podczas EuroScience Open Forum (ESOF) w Katowicach.

Implant
jbessade/ - wikipedia.org
"Jest to związane z zapotrzebowaniem na powłoki, dzięki którym ten materiał będzie zintegrowany z kością i jednocześnie będzie zapobiegać zapaleniom septycznym, które bardzo często występują zarówno u ludzi, jak i u zwierząt"

– podkreśliła prelegentka.

"Jesteśmy już po zakończeniu badań z udziałem zwierząt - na co otrzymaliśmy zgodę od lokalnej komisji etycznej, więc to był 3-letni projekt, którego rezultatem były badania w laboratorium z udziałem zwierząt - tak, żeby na tym końcowym etapie sprawdzić, czy wszystkie nasze założenia były prawidłowe" - wyjaśniła dr Kazek-Kęsik.

Jak dodała, naukowcy chcieliby, aby w przyszłości implanty ze specjalnymi powłokami były wykorzystywane również w leczeniu ludzi.

"Drogą do tego jest konieczność certyfikacji wyrobu medycznego, natomiast na ten moment te materiały dedykowaliśmy zwierzętom. Mamy kilka patentów i zgłoszeń europejskich, a my jesteśmy bardzo chętni do współpracy, żeby móc technologię wdrożyć, bo już zakończyliśmy oceny po wszczepieniu materiału" - opowiedziała specjalistka.

Powłoki opracowane zostały przez naukowców Politechniki Śląskiej na obecnych już na rynku implantach dla zwierząt. Technologia ta może być również dostosowana do indywidualnie drukowanych implantów tytanowych.

"To są implanty wszczepiane do kości, które mają się zrosnąć z tą kością. Im szybciej się zrosną, tym szybciej można wrócić do pełnej sprawności"

–  powiedziała dr Kazek-Kęsik.

Implanty ze specjalnymi powłokami mogą być zastosowane jako elementy endoprotezy, klinów kostnych, płytek kostnych, a także implantów dentystycznych.

Jak dodała ekspertka, warstwa polimerowa ma za zadanie dostarczenia leku w miejsce implantacji. W ten sposób pacjent nie będzie musiał przyjmować go doustnie, a organy nie będą narażone niepotrzebnie na działanie antybiotyku, tylko lek będzie lokalnie uwalniany. Zapobiegnie to tworzeniu się biofilmu bakteryjnego, który jest bardzo trudny do wyleczenia.

ESOF to czterodniowa konferencja z udziałem naukowców, która dotyczy związków nauki ze społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Hasło przewodnie konferencji to "Życie zmienia naukę".

ESOF2024 jest organizowane przez Stowarzyszenie EuroScience, Urząd Miasta Katowice oraz Uniwersytet Śląski, który jest liderem Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024. W wydarzenie są także zaangażowane pozostałe uczelnie wchodzące w skład konsorcjum: Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#naukowcy #Sukces #implanty #zapalenia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

luk
Wczytuję ocenę...
Wideo