Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Olsztyn: Komunistyczny pomnik ma zostać usunięty

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na Gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika wdzięczności armii radzieckiej. - Nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności - poinformował rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Komunistyczny pomnik ma zostać rozebrany
Autorstwa I, Serdelll, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2243338

- Zgodnie z wyrażoną dwukrotnie opinią Instytutu Pamięci Narodowej i w świetle zgromadzonych informacji związanych z tym obiektem nie ulega wątpliwości, że jest to obiekt propagandowy, poświęcony Armii Czerwonej, będącej narzędziem totalitarnego państwa jakim był Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, wykorzystanym do budowy w Polsce systemu komunistycznego w oparciu o powszechny terror i łamanie praw człowieka

- napisał w komunikacie rzecznik wojewody Artura Chojeckiego.

Wskazał, że "co za tym idzie symbolizuje on komunizm w rozumieniu art. 5a ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu".

Ponadto, wystawiony w wyeksponowanym miejscu pomnik, o negatywnych konotacjach historycznych, nie może być nośnikiem wartości artystycznych, edukacyjnych czy historycznych, skoro de facto wartości te zafałszowuje bądź zniekształca. Pomnik tworzony był i wystawiony w celu upamiętnienia i oddania hołdu dla udziału Armii Radzieckiej w "wyzwalaniu" Olsztyna

Jak dodano przesłanka nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności ze względu na inny interes społeczny wynika wprost z idei towarzyszącej powstaniu w Olsztynie pomnika, zaś okoliczności dotyczące zmiany nazwy budowli czy usunięcia z niego symbolu sierpa i młota nie świadczą o zmianie jego przekazu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#pomnik #Olsztyn

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo