Nowe fakty ws. zatrzymania b. wiceprezydent Krakowa! Radny PiS ujawnia: Cały proceder był tajemnicą poliszynela

Sprawa wpływania przez prominentnych urzędników w Krakowie na rzecz wydawania korzystnych decyzji administracyjnych dla deweloperów była tajemnicą poliszynela - ujawnia portalowi niezalezna.pl Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Włodzimierz Pietrus, przewodniczący Klubu Radnych PiS. Polityk zwraca uwagę, że krakowscy radni PiS już w 2018 roku interweniowali w tej sprawie, a dzisiejsze zatrzymania przez CBA są potwierdzeniem kierowanych wówczas zarzutów.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
cba.gov.pl

Wcześniej na łamach portalu niezalezna.pl informowaliśmy, że Centralne Biuro Antykorupcyjne we wspólnej akcji z policją zatrzymało pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie. Wśród zatrzymanych jest m.in. była wiceprezydent miasta Krakowa oraz szefowie Izby Przemysłowo-Handlowej.

CBA informuje, że dotychczasowe ustalenia, zgromadzony materiał dowodowy i jego analiza pozwoliły na zatrzymanie pięciu osób, którym po zakończeniu czynności procesowych przedstawione zostaną zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-2019. Wśród zatrzymanych znaleźli się była wiceprezydent Miasta Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Dowody uzyskane przez śledczych wskazują, że była zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych Wydziałach krakowskiego magistratu, tak aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę.

Nieco więcej światła na kulisy całej afery rzucają krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy przypominają, że już 7 marca 2018 roku na ich wniosek podjęta została uchwała zobowiązująca prezydenta Jacka Majchrowskiego do wyjaśnienia w sprawie kontrowersyjnych decyzji budowlanych.

Klub Prawo i Sprawiedliwość jako pierwszy od kilku lat wielokrotnie interweniował w sprawie chaotycznej zabudowy Krakowa, a w szczególności wydawania pozwoleń na budowę budzących wątpliwości. W tej sprawie podejmowaliśmy szereg działań, włącznie ze wspieraniem Forum Ochrony Przestrzeni i zwołaniem nadzwyczajej sesji Rady Miasta Krakowa 7 marca 2018 roku. Na nasz wniosek podjęto uchwałę, w której radni zobowiązali Prezydenta do wyjaśnienia 6 wskazanych przez mieszkańców przykładów kontrowersyjnych decyzji budowlanych.
- poinformowali portal niezalezna.pl Włodzimierz Pietrus i Michał Drewnicki.

Jak wyjaśnia radny Pietrus wówczas prezydent Krakowa, z którego upoważnienia urzędnicy wydają pozwolenia na budowę zarzucał krakowskim radnym PiS, że ich działania motywowane są politycznie, a przedstawione przez nich zarzuty są pozbawione podstaw.

Sprawa wpływania przez prominentnych urzędników w Krakowie na rzecz wydawania korzystnych decyzji administracyjnych dla deweloperów była tajemnicą poliszynela, co dzisiaj potwierdziła Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymując byłą zastępczynię prezydenta Elżbietę K., której podlegał zarówno Wydział Architektury wydający pozwolenia na budowę, jak i Biuro (dzisiaj Wydział) Planowania Przestrzennego tworzący miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Liczymy, że ostatecznie uda się wyjaśnić cały proceder.
- podkreślają w przesłanym portalowi niezalezna.pl komunikacie wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz przewodniczący Klubu Radnych PiS.

 Źródło: niezalezna.pl, cba.gov.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo