Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

NASZ NEWS! Generał wywiadu PRL odzyskał emeryturę! Sąd: Czempiński nie działał „na rzecz totalitarnego państwa”

Były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Czempiński odzyskał - na podstawie dzisiejszego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie - emeryturę po wprowadzonej tzw. „ustawie dezubekizacyjnej”. Bo sąd stwierdził, że służba Czempińskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa” - dowiedział się portal Niezależna.pl.

Telewizja Republika

Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał dzisiaj wyrok, na mocy którego zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora ZER MSWiA i przywrócił Gromosławowi Czempińskiemu prawo do emerytury na podstawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”.

Sąd Okręgowy przychylił się do argumentacji przedstawionej przez adwokatów Czempińskiego.

"Stwierdził, że służba Generała Gromosława Czempińskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa” - przekazała kancelaria adwokacka reprezentująca Czempińskiego.

Gromosław Czempiński jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. Po ukończeniu w 1972 r. Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych pracował na różnych stanowiskach w Departamencie I MSW (wywiad), m.in. służył w USA. W latach 1980-1990 pracował w kontrwywiadzie.

W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa powstałego w miejsce rozwiązanej wtedy SB.

Od sierpnia 1990 r. do grudnia 1992 r. był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, a od stycznia 1993 r. - zastępcą szefa UOP. Od 1993 r. do 1996 r. był szefem UOP. Zasłynął wtedy tym, że przez jakiś czas nie pozwalał się fotografować.

Po przejściu w stan spoczynku, zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Według informacji mediów założył też firmę doradczą. Przez kilkanaście lat był prezesem Aeroklubu Warszawskiego. Pojawiły się też informacje, że był jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wideo