Na co liczy Kaczmarek, atakując CBA? Oto afera, w jaką jest umoczony

Coraz bardziej prawdopodobna zmiana władz i coraz donośniejsze zapowiedzi likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez ekipę Donald Tuska ośmieliły Tomasza Kaczmarka do kolejnej aktywności w mediach -  ataku na byłych szefów i dziennikarzy. Liczy na parasol ochronny w sprawie, w której usłyszał kilkanaście zarzutów? Przypominamy aferę, w jaką umoczony jest Kaczmarek, znany też jako agent Tomek.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Tomasz Kaczmarek
YouTube/Onet Rano - YouTube/Onet Rano

Jak podała poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza", były agent CBA i były poseł PiS Tomasz Kaczmarek chce zostać świadkiem koronnym i złożył w prokuraturze w Prokuraturze Rejonowej w Olsztynie zeznania "obciążające" szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika.

"Zeznał, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik kazali mu przekazywać ściśle tajne materiały popierającym PiS dziennikarzom, by niszczyć politycznych konkurentów"

- napisała "GW".

Żaryn: Kaczmarek próbuje uzyskać bezkarność

Słowa Kaczmarka natychmiast skontrował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"W związku z zarzutami, a także wobec braku zgody Ministra Koordynatora na zapewnienie mu bezkarności, Kaczmarek w kolejnych miesiącach rozpoczął szerzenie insynuacji przeciwko Ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi – zarówno w mediach jak i prokuraturze"

- podało biuro prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Podkreśliło, że w listopadzie 2019 roku Tomasz Kaczmarek usłyszał szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tzw. aferze stowarzyszenia Helper.

Afera Helpera, czyli w co umoczony jest Kaczmarek?

Głównym wątkiem śledztwa, które od 2016 roku prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego "Helper", korzystając z państwowych dotacji.

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono kilkudziesięciu osobom.

W 2019 roku w śledztwie zarzuty usłyszał również Tomasz Kaczmarek – w przeszłości agent CBA, zwany przez media "agentem Tomkiem". Przez pewien czas kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie). Zarzuty wobec Tomasza K. dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami około 10 mln zł oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy - na kwotę 2 mln zł.

Aferę Helpera przekrojowo opisywał na łamach niezalezna.pl red. Adam Socha.

Obstrukcja sędziowskiej kasty w aferze Helpera. Sprawa nadal bez terminu

Mimo, że już w 2021 roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 42 osobom w związku z aferą Helpera, nadal nie wyznaczono wokandy. Wszyscy sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli oświadczenie o wyłączeniu ich z rozpoznania sprawy Helpera.

Oświadczenia o możliwym braku bezstronności w sprawie złożyli wszyscy sędziowie II Wydziału Karnego, VII Wydziału Karnego Odwoławczego i I Wydziału Cywilnego.

Już wcześniej SO w Olsztynie wnioskował o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu. Sędziowie powoływali się na to, że wśród osób oskarżonych w tej sprawie są wysocy funkcjonariusze samorządowej władzy wykonawczej (m. in. urzędujący Prezydent Miasta Olsztyn), która statutowo jest zobowiązana do współpracy na różnych płaszczyznach z organami władzy sądowniczej. Wśród oskarżonych jest również jeden z ławników Sądu Okręgowego w Olsztynie.

W lutym 2022 roku Sąd Najwyższy wniosek odrzucił.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo