Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Kobiety uczestniczące w powstaniu dały niesamowity obraz odwagi. Przyłębska: Możemy być dumne

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła, że kobiety uczestniczące w powstaniu dały nam "niesamowity obraz odwagi". - My, jako kobiety, możemy być dumne - oceniła, składając wieniec pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego.

zdjęcie ilustracyjne
TVP Info

- "W całej Polsce zawsze wszyscy pamiętamy o Powstaniu Warszawskim. To był szczególny okres, to jest symbol naszej odwagi i walki Polaków w Polsce, symbol walki o niepodległość" - mówiła Przyłębska w TVP Info.

Prezes TK podkreśliła rolę kobiet podczas powstania, wyraziła również zadowolenie z faktu, że powstał pomnik poświęcony stricte kobietom-uczestniczkom powstania. Przyłębska przypomniała w tym kontekście, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział ponad 7 tysięcy kobiet w różnym wieku.

Jak mówiła, kobiety uczestniczące w powstaniu dały nam "niesamowity obraz odwagi". - "My, jako kobiety, możemy być dumne" - zaznaczyła.

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo