„Jedna z najciekawszych postaci w świecie wspinaczkowym”. Płyną kondolencje po śmierci Kacpra Tekielego

"W Szwajcarii zginął nasz alpinista Kacper Tekieli. Łączę się w bólu z jego rodziną i bliskimi. Pani Justynie Kowalczyk-Tekieli przesyłam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Twitterze. Tekieli był osobą dobrze znaną nie tylko w świecie polskiego alpinizmu, wspominany jest jako "jedna z najciekawszych i najsympatyczniejszych postaci".

Kacper Tekieli z małżonką, Justyną Kowalczyk-Tekieli
fot. Facebook.com | Justyna Wamke

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki poinformowała w czwartek, że w lawinie w szwajcarskich Alpach zginął alpinista i instruktor wspinaczki sportowej Kacper Tekieli, mąż mistrzyni olimpijskiej w biegach narciarskich Justyny Kowalczyk-Tekieli.

W Szwajcarii zginął nasz alpinista Kacper Tekieli. Łączę się w bólu z jego rodziną i bliskimi. Pani Justynie Kowalczyk-Tekieli przesyłam wyrazy głębokiego współczucia

- napisał w mediach społecznościowych premier Morawiecki.

Kondolencje składają także inni politycy, działacze sportowi i sportowcy oraz środowisko alpinistów.

Kacper Tekieli był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy (2010-2015) i w ramach projektu brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle. W 2016 roku uczestniczył z Pawłem Karczmarczykiem w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach (6543 m).

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wiele samotnie, pokonując najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. Wspinał się także w Alpach (słynna „trylogia alpejska” północnych ścian: Eiger, Matternhorn, Grandes Jorases), na Alasce, na Kaukazie, w Norwegii.

Justyna Kowalczyk to z kolei dwukrotna mistrzyni olimpijska (2010 Vancouver - 30 km techniką klasyczną, 2014 Soczi - 10 km techniką klasyczną), dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, czterokrotna zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski. 


 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Kacper Tekieli #Justyna Kowalczyk #alpinizm #Szwajcaria #lawina #Mateusz Morawiecki #Jagna Marczułajtis-Walczak

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo