Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Hakerzy kuszą loterią. Na co uważać?

Zespół CERT Polska poinformował o nowym zagrożeniu dla użytkowników smartfonów. Pod pretekstem wygranej na loterii, przestępcy namawiają do instalacji złośliwego wirusa na system Android.

Aplikacja mObywatel
gov.pl

Narastająca popularność korzystania z narzędzi online, zdaniem ekspertów, owocuje zwiększeniem skali działania cyberprzestępców, a także pogłębieniem skutków odczuwanych przez ofiary ataków hakerskich.

„Już w pierwszych tygodniach po ogłoszeniu stanu epidemii mieliśmy do czynienia z coraz bardziej wymyślnymi próbami wyłudzeń. Przestępcy masowo rozsyłali SMS-y i wiadomości e-mail, nakłaniające do podania danych osobowych lub zalogowania się do konta bankowego. W ramach walki z tym zjawiskiem, stworzyliśmy w kwietniu 2020 roku listę ostrzeżeń przed domenami wykorzystywanymi do wyłudzeń”

– poinformowało CERT Polska. 

Specjalna lista ostrzeżeń

Pod koniec ubiegłego roku na liście ostrzeżeń widniało ponad 7,4 tysiąca domen. W pierwszym półroczu 2020 r. dodanych zostało kolejnych około 12 tysięcy domen. Wśród nich znajdują się nazwy do złudzenia przypominające znane instytucje lub marki. Ukrywają się pod nimi m.in.: fałszywe strony logowania do portali społecznościowych, fałszywe strony płatności serwisów sprzedażowych, strony zachęcające do fałszywych inwestycji w kryptowaluty strony podszywające się pod dostawców energii z podrobionym panelem bankowości internetowej. 

"Na listę trafiają strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe – strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na nią, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej witryny. W niektórych wypadkach powiadamiane są też organy ścigania – prokuratura i policja. Do dziś na listę trafiło niemal 30 tysięcy stron"

– tłumaczy minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

 Źródło: niezalezna.pl, tvp.info

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wideo