Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dziś msza także na cmentarzu na Monte Cassino. Anna Maria Anders: „Każda wizyta tam to wzruszające przeżycie”

"Każda wizyta na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino jest dla mnie bardzo wzruszającym przeżyciem, ale szczególną wymowę ma dla mnie tam obecność 1 listopada" - powiedziała ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders przed uroczystościami w dzień Wszystkich Świętych. Na cmentarzu żołnierzy 2 Korpusu Polskiego odprawiona zostanie w środę msza.

Anna Maria Anders na cmentarzu Monte Cassino w 2021 roku
https://twitter.com/leminerai

"Dla mnie każda wizyta na cmentarzu na Monte Cassino jest tak samo ważna, a jeżdżę naprawdę bardzo często. Zawsze jest to dla mnie wzruszające przeżycie" - podkreśliła córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

Ambasador Anders dodała: "To jest tak piękne miejsce, pochowani są tam także moi rodzice. Zawsze wzrusza mnie to, że jest tam tyle serdecznych osób ze mną, że nie jestem sama. A sama bywałam podczas pandemii".

Szczególnie przeżywam tam uroczystości 1 listopada. Zawsze wtedy myślę, że są ze mną osoby, które mają bliskich pochowanych daleko; są na cmentarzu na Monte Cassino i jednocześnie myślami gdzie indziej, tam, gdzie są groby ich bliskich w Polsce

- zaznaczyła polska ambasador.

Dlatego, jak stwierdziła, obecność w takim dniu na cmentarzu wojennym na wzgórzu ma dla wszystkich dodatkową, osobistą wymowę.

Najważniejszy był pogrzeb ojca

Anna Maria Anders, zapytana o najważniejsze dla niej wspomnienie związane z tym miejscem, odpowiedziała: "To oczywiście pogrzeb mojego ojca w 1970 roku, niezapomniane, poruszające wydarzenie; a także pogrzeb mojej mamy, bo jej prochy są pochowane w grobie ojca".

"Dlatego to miejsce dla mnie ma także głęboko osobiste znaczenie" - wskazała.

Ambasador przyznała, że nie wie ile razy była na Monte Cassino, bo tak często odwiedza to miejsce.

Zaczęłam przyjeżdżać regularnie wiele lat temu. Wcześniej uroczyste obchody rocznicy bitwy odbywały się co pięć lat. Kombatanci 2 Korpusu Polskiego byli wtedy młodsi, ale potem z czasem coraz bardziej zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że oni odchodzą i dlatego uroczystości należy organizować częściej

- wyjaśniła.

"Od czterech lat jestem ambasadorem we Włoszech. Bardzo często zdarza się, że prosi mnie jakaś delegacja albo grupa, by pojechać na polski cmentarz. Takich próśb jest naprawdę wiele" - powiedziała Anna Maria Anders.


We wtorek w ambasadzie RP w Rzymie odbyła się uroczystość przekazania rzeźby przedstawiającej generała Władysława Andersa na koniu. Jej autorem jest David Thatcher, spokrewniony z byłą brytyjską premier Margaret Thatcher. Rzeźbę przekazał działacz polonijny ze Zjednoczonego Królestwa Tomasz Wiśniewski.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Anna Maria Anders #Władysław Anders #Monte Cassino #Cmentarz Monte Cassino

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo