Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Karpiński wciąż zasiada w radach nadzorczych spółek. Jego stanowiska zależą od ratusza, a ten... czeka

Podejrzany o korupcję Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu i zawieszony sekretarz m. st. Warszawy wciąż zasiada w radach nadzorczych spółek. To, czy zostanie z nich odwołany, zależy wyłącznie od miasta, a to czeka na postanowienie sądu ws. zażalenia na tymczasowy areszt dla Karpińskiego.

Włodzimierz Karpiński
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przebywający w areszcie sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński wciąż zasiada w Radzie Nadzorczej Veolii Energia Warszawa SA oraz Metra Warszawskiego S.A.

- Potwierdzamy, że Miasto Stołeczne Warszawa posiada dwa miejsca w Radzie Nadzorczej Veolii Energia Warszawa SA oraz, że to wyłącznie Miasto dysponuje prawem do powoływania i odwoływania tychże członków

– przekazała dyrektor komunikacji korporacyjnej Veolii Magdalena Kempiński.

Natomiast informację o tym, że Karpiński zasiada w radzie nadzorczej Metra potwierdziła rzecznik ratusza Monika Beuth.

Polska Agencja Prasowa zapytała ratusz, czy w związku z tym, że sekretarz miasta przebywa w areszcie, zostanie odwołany z członkostwa w radach nadzorczych. Ponadto zwróciła się z pytaniem, w jaki sposób zarząd miasta będzie pilnował swoich interesów w spółce energetycznej pod nieobecność Karpińskiego?

- Z moich informacji wynika, że złożono zażalenie i prawdopodobnie za 2-3 tygodnie Sąd wyda postanowienie w tej sprawie. I wtedy miasto będzie podejmować dalsze decyzje. Miasto zawsze w pierwszym rzędzie ma na uwadze interes publiczny i podejmie niezbędne kroki w celu jego zabezpieczenia

– odpowiedziała Monika Beuth.

W środę Sąd Okręgowy w Katowicach rozpozna zażalenie na aresztowanie podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego – zawieszonego w pełnieniu obowiązków sekretarza m.st. Warszawy, byłego prezesa miejskiej spółki MPO i b. ministra skarbu.

Pod koniec lutego Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek Prokuratury Krajowej i aresztował podejrzanego na 90 dni. Śledczy uzasadniali, że w tej sprawie nie tylko zachodzi obawa matactwa, ale wręcz - w ich ocenie - podejrzany już podjął działania noszące znamiona matactwa. Kierując wniosek o aresztowanie prokuratura wskazywała też na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanemu przestępstwa i zagrożenie surową karą.

Po aresztowaniu Karpiński został zawieszony go w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta.

Włodzimierz Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W ramach tego samego śledztwa na początku lutego został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo