Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wirtualny spacer po Jasnej Górze

Wirtualny spacer w technologii 3D po najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie, przygotowali jego gospodarze - ojcowie paulini. Jest dostępny na stronie internetowej klasztoru. To okazja do poznania i odkrycia na nowo sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii – podkreślają zakonnicy.

Sanktuarium Jasnogórskie
pixabay.com/cC0/MBoguslaw

Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, dzięki zdjęciom w najwyższej jakości i bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę można dotrzeć teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów – jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz. Prezentacja pozwala zobaczyć detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycić się unikatową architekturą i malarstwem, podziwiać sanktuarium w różnych porach roku.

Przeor podkreślił, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w jej częstochowskim wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność.

- Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich zobaczyć, jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat

 - powiedział.

- To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają

 - podkreślił jasnogórski przeor. Jego zdaniem, wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich "Internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają".

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę, z jakiej zabytki są pokazane.

- To bardzo świeży, nowatorski sposób, zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru

 – przyznał.

Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio.

- Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń, mamy nowe środki, nowe możliwości, musimy umieć je wykorzystać

 - dodał o. Waligóra.

Wirtualny spacer w 3D powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. "Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego" . Wirtualne zwiedzanie Sanktuarium Jasnogórskiego - pod tym linkiem.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Jasna Góra #Częstochowa #wirtualny spacer

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo