Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Waszczykowski: Namawiam polski rząd od tygodni, byśmy szukali szczepionek gdziekolwiek się da

- Nie mamy obowiązku, aby przestrzegać zasad solidarności. Ta została złamana przez największe państwa UE. Namawiam polski rząd od tygodni, byśmy pozyskali szczepionki od jakiegokolwiek kraju, jakiego tylko się da - powiedział dziś w programie TVP Info "#Jedziemy" były szef MSZ, dziś europoseł PiS Witold Waszczykowski.

TVP Info

Europejska strategia szczepień jest właściwa - broni działań UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde". Dodała, że pierwszych dostaw szczepionki Johnson&Johnson spodziewa się na początku kwietnia, a CureVac w drugim kwartale br.

Pytana, czy podtrzymuje swój cel, zgodnie z którym 70 proc. dorosłych Europejczyków miałoby być zaszczepionych przed latem, von der Leyen potwierdziła ten zamiar dodając, że KE zarezerwowała 2,3 miliarda dawek szczepionki.

„Tak, na starcie są pewne problemy, ale trzeba na to spojrzeć jak na maraton, na którym nie zaczęliśmy jeszcze pierwszego sprintu

- stwierdziła szefowa KE.

„Nie mamy obowiązku przestrzegać zasad solidarności”

Dziś o strategię szczepień Unii Europejskiej zapytano w programie „#Jedziemy” były szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Mamy problem, ponieważ Unia Europejska przekonała nas wiele miesięcy temu, że jeśli kupimy szczepionki wspólnie, będzie szybciej, lepiej, taniej… Okazało się, że tak nie jest. Najszybciej w Unii Europejskiej szczepią Malta i Dania, ale to i tak o wiele wolniej niż Bahrajn czy Zjednoczone Emiraty Arabskie - rozpoczął europoseł PiS.

Wskazał, że europosłowie będą na ten temat rozmawiać. - Będziemy panią Ursulę von der Leyen pytać, co się dzieje - zapewnił.

Solidarności nie ma i nigdy nie było?

Prowadzący przywołał doniesienia za Odry, gdzie rząd niemiecki latem ub.r. podpisał dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw Covid-19. Tym samym Niemcy naruszyły pakt zabraniający rządom oddzielnych rozmów z producentami szczepionek.

Pytany o złamanie przez Niemcy zapisów umowy, dodatkowo w trakcie ich prezydencji w UE, Waszczykowski przyznał, że „nie mamy obowiązku, aby przestrzegać zasad solidarności”.

- Ta została złamana przez największe państwa UE. Namawiam polski rząd od tygodni, byśmy szukali szczepionek gdziekolwiek się da; może niekonieniecznie w Rosji czy w Chinach, ale wszędzie, gdzie jest możliwość zakupu szczepionek poza Unią. Należy szukać i z tego skorzystać

- zadeklarował.

Jak tłumaczył, „kwestia ochrony zdrowia jest nieobjęta jakimkolwiek traktatem europejskim”, a Komisja Europejska -mówił Waszczykowski- uzurpuje sobie prawo, by zarządzać tymi programami.

- Mamy przykład tego, że nie wszystko powinniśmy powierzać Unii Europejskiej, Może warto powiedzieć, że Wspólnota ma swoje granice, ograniczenia

- skonkludował europoseł PiS.

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Witold Waszczykowski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo