Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

W mediach znów o Hermesie - "oprogramowanie szpiegowskie". Prok. Ostrowski: "Kolejna kłamliwa informacja"

Choć w mediach wielokrotnie wskazywano, czym był system Hermes zakupiony przez Prokuraturę Krajową w poprzednich latach, PAP, a za nim inne redakcje, wciąż piszą o nim jako o oprogramowaniu szpiegowskim. "Wy, bezprawnie sprawujący funkcje w prokuraturze, powiedzcie, czego się boicie, że takie komunikaty dajecie? Może macie coś na sumieniu w Waszym drugim życiu w sieci" - stwierdził Michał Ostrowski, Zastępca Prokuratora Generalnego.

Michał Ostrowski
Fot. Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

W piątek Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o śledztwie ws. oprogramowania Hermes. Choć w komunikacie prokuratury takie słowo nie pada, w depeszy Polskiej Agencji Prasowej nt. śledztwa czytamy o "oprogramowaniu szpiegowskim". I to po licznych artykułach na temat tego, czym jest Hermes i w jakim celu się go stosuje. Eksperci w marcu 2024 r. nie zostawili suchej nitki na tekście "Gazety Wyborczej", który opisywał oprogramowanie jako super-Pegasus.

Dziś - po raz kolejny - do sprawy Hermesa odniósł się Zastępca Prokuratora Generalnego, Michał Ostrowski.

"Wczoraj, 21  czerwca br. pojawiła się kolejna, kłamliwa informacja na temat wykorzystania w Prokuraturze Krajowej nowoczesnego narzędzia do pozyskiwania danych z JAWNYCH źródeł, dostępnych w Internecie (OSINT, czyli open source intelligence" - napisał w mediach społecznościowych Ostrowski. Dodał, że Hermes miał służyć wstępnej analizie danych, stosunkowo wiarygodnych, bo przefiltrowanych przez system, pochodzących z Internetu, w tym powiązań między osobami, podmiotami gospodarczymi, etc".

Prokurator Ostrowski wskazał na konkretne przykłady użycia Hermesa w sprawach dot. zabójstwa czy ustawiania przetargów.

"Taka analiza daje podstawy do właściwego ukierunkowania śledztwa. Podstawa dla każdego, kto rozumie. Niestety nie rozumieją ci, którzy robią sensację. Nie rozumieją ci, którzy tracą czas i pieniądze podatników na bezsensowne postępowania w sprawie zakupu i wykorzystania HERMESA" - napisał Zastępca PG.

Dodał, że prokuratura musi być nowoczesna i mieć skuteczne narzędzia do walki z przestępczością.

"A Wy, bezprawnie sprawujący funkcje w prokuraturze, powiedzcie, czego się boicie, że takie komunikaty dajecie? Może macie coś na sumieniu w Waszym drugim życiu w sieci. A może po prostu realizujecie oczekiwania polityczne, zmierzające do unicestwienia wszystkiego, co miało miejsce w organach ścigania przez ostatnie 8 lat? Bawicie się, zamiast walczyć z przestępczością. Zobaczcie jaka jest oficjalnie podawana luka vatowska za te półrocze. Co najmniej 20 mld zł.  Weźcie się do roboty!"

– czytamy we wpisie Michała Ostrowskiego.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo