W Łodzi powstało centrum mediacji

Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji, które ma się zajmować polubownym i efektywnym rozwiązywaniem sporów w obrocie gospodarczym, otwarto dziś w Łodzi. Instytucja powstała za pieniądze z Unii Europejskiej.

pixabay.com/CC0/geralt

Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji (WCAM) będzie obsługiwało cały region łódzki. Jego zadaniem jest prowadzenie mediacji gospodarczych z udziałem profesjonalnych mediatorów specjalizujących się w sprawach gospodarczych, posiadających najwyższe kwalifikacje i spełniających restrykcyjne kryteria określone przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Centrum ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej poprzez stworzenie dodatkowego sposobu rozwiązania sporu, który umożliwi kontynuowanie współpracy między skonfliktowanymi wcześniej partnerami.

Do zadań centrów należy m.in. propagowanie idei mediacji, zwłaszcza przez organizowanie konferencji i szkoleń z alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów, oraz współpraca z innymi ośrodkami mediacji w kraju i za granicą.

Zdaniem prawników niekorzystanie z mediacji jest przejawem ignorancji. Mediacja pozwala na uzyskanie takich samych efektów prawnych jak w wyniku długotrwałego postępowania sądowego, lecz wielokrotnie szybciej i taniej, w wielu przypadkach pozwalając także na zachowanie relacji biznesowych z kontrahentem.

Jak informuje WCAM, według danych Banku Światowego średni czas trwania procedury dochodzenia roszczeń kontraktowych przed sądem w Polsce to około 1000 dni.

Utworzenie Wojewódzkiego Centrum Mediacji i Arbitrażu w Łodzi zostało dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Łódź #Centrum Arbitrażu i Mediacji

redakcja
Wczytuję ocenę...
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Napisz pierwszy!

Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo