W "grupie zero" chcieli być także... adwokaci. Wysłali list do ministra zdrowia

Jak informuje portal wp.pl, pod koniec grudnia Okręgowa Rada Adwokacka wysłała list do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o umieszczenie adwokatów w szczepionkowej "grupie zero". Argumentowali to "licznymi kontaktami z różnymi grupami osób".

pixabay.com/jessica45

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Tymczasem, jak informuje Wirtualna Polska, do "grupy zero" chcieli dołączyć również adwokaci. Portal ustalił, że w ostatnich dniach grudnia dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Mikołaj Pietrzak, zwrócił się listownie z taką prośbą do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego.

"Zadania jakie wykonują adwokaci związane są z licznymi kontaktami z różnymi grupami osób. Okoliczności w jakich wszyscy się znaleźliśmy począwszy od marca br. wskazują na coraz większe zainteresowanie obywateli potrzebą uzyskania pomocy prawnej. Nie zawsze jest to możliwe w systemie pomocy zdalnej"

- pisze w liście do ministra Pietrzak.

Wp.pl przypomina, że adwokaci nie zostali umieszczeni w żadnej z uprzywilejowanych do szczepienia grup. Według informacji portalu, "resort zdrowia w żaden sposób nie rozważa dopuszczenia jakiejkolwiek innej grupy zawodowej do żadnego z poszczególnych etapów". 

W rozmowie z Wirtualną Polską przedstawiciele warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej podkreślili, że ich prośba "nie może być w jakikolwiek sposób wiązana z tzw. aferą szczepionkową i ominięciem kolejki szczepień ustalonej przez właściwe do tego instytucje".

Prośbę Okręgowej Rady Adwokackiej krytycznie ocenił na Twitterze Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych oraz adwokat. 

 Źródło: wp.pl, niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo