Ubliżali, hałasowali i śmiecili - w końcu przerwano mszę św. Sąd w Poznaniu jednak ich uniewinnił! Absurdalne uzasadnienie wyroku

To wy jesteście bezbożnikami. Barbarzyńcy - krzyczeli w poznańskiej katedrze uczestnicy tłumu, który wdarł się w trakcie mszy świętej do świątyni. Działania kilkudziesięciu osób miały być protestem wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ławie oskarżonych zasiadły 32 osoby. Sąd jednak ich uniewinnił, bo zdaniem sędzi - zachowywali powagę i szacunek do miejsca. Przypomnijmy zatem, jak to wyglądało w rzeczywistości.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska | Twitter

Proces dotyczył wydarzeń z października 2020 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodny z polską konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku w wielu polskich miastach odbywały się demonstracje przeciwko decyzji Trybunału.

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku TK w trakcie Eucharystii w poznańskiej katedrze grupa ok. 30 osób stanęła przed ołtarzem z transparentami o treściach związanych z prawem do aborcji; msza została przerwana. Uczestnicy wiecu wyszli przed ołtarz po zakończeniu odczytywania Ewangelii. Skandowali: "mamy dość!". Trzymali transparenty m.in. z hasłami: "katoliczki też potrzebują aborcji", "katoliczko nie jesteś sama" oraz o treściach antyklerykalnych. Rozrzucili ulotki i zaczęli klaskać.

Sprawujący mszę proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Szwarc poprosił przybyłych o zakończenie zakłócania mszy. "To wy jesteście bezbożnikami! Barbarzyńcy" - krzyczeli uczestnicy wiecu. Po kilku minutach ks. Szwarc poinformował, że w związku uniemożliwieniem godnego sprawowania mszy św., w związku ze złamaniem przepisów sanitarnych oraz aby nie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu przerywa odprawianie mszy św. Udzielił parafianom dyspensy i poprosił wiernych o opuszczenie katedry.

Po proteście w katedrze prokuratura oskarżyła 32 osoby o to, że "wspólnie i w porozumieniu złośliwie przeszkadzali publicznemu wykonywaniu aktu religijnego". Czyn ten zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oskarżeni nie przyznawali się do winy.

Absurdalne uzasadnienie

Sędzia Joanna Knobel przypomniała w uzasadnieniu wyroku, że po wyroku TK fala protestów "rozlała się po całym kraju". Stwierdziła, że postępowanie dowodowe nie wykazało "złośliwości" protestujących, którzy chcieli wyrazić swoje niezadowolenie z wyroku TK. Dodała, że oskarżeni protestowali, jednak zachowując "powagę i szacunek" do miejsca, w którym przebywali, a ponadto na czas protestu wybrali moment kazania. Wskazała też, hasła na transparentach, jakie przynieśli ze sobą protestujący "nie podżegały do nienawiści, ani nie atakowały religii w sposób obelżywy". Wyrok wydany w poniedziałek przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu nie jest prawomocny.

Przypomnijmy zatem, jak wyglądały wspomniane "powaga i szacunek"...

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#aborcjoniści #wyrok

Wczytuję ocenę...
Komentarze (198)
Anonim 13.03.2023 17:43
Spokojnie - Kochani wyborcy nie oddajcie swojego głosu na PO, PSL,lewaków i przydupasa Hołownię - 81 letni emeryt
Anonim 13.03.2023 15:48
moze juz czas sie spotkac pod domem RYZEGO
Chrust 13.03.2023 15:46
To, że uzasadnienie wyroku jest absurdalne wie nawet cieć z tego sądu. Ale nasza pani sędzina zrobiła to celowo. Zademonstrowała siłę kasty, popisała się pogardą wobec społeczeństwa, katolików, Polaków i pokazała się komu trzeba. Liczy na przychylność w dalszej służbie obcym.
Anonim 13.03.2023 15:42
kolejna Joanka
Anonim 13.03.2023 15:38
Wrzaski i krzyki na mszy licują z powaga mszy, według pani sędzi? Krzyczenie ''barbarzyńcy'' do uczestników mszy nie jest obraźliwe? Serio? No to warto zapamiętać i podobnie zrobić w sądzie i podobnie krzyczeć do tej sędziny w trakcie jej rozprawy.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo