Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Twoje dziecko jest uzależnione od smartfona? Ministerstwo Zdrowia uruchamia program leczenia

Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających m.in. komputerów i smartfonów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił dziś do konsultacji. Badania wykazują, że młode pokolenie ma ogromne problemy z uzależnieniem od smartfonów, internetu i elektroniki.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Resort wyjaśnia, że program jest odpowiedzią na zagrożenia wynikające z częstego korzystania przez młodych ludzi z mediów cyfrowych, za pośrednictwem takich narzędzi jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

Zdaniem ekspertów, zagrożenie to znacząco zwiększyło się m.in. w związku z epidemią SARS-CoV-2 - koniecznością nauki w trybie zdalnym, ograniczeniem spotkań i możliwości spędzania wolnego czasu.

W Polsce - jak wyjaśnia MZ - nie ma obecnie poradni dedykowanych leczeniu pacjentów nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Celem pilotażu będzie m.in. przetestowanie sposobów organizacji opieki oraz ocena funkcjonowania zaproponowanego modelu.

Pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin miałby się rozpocząć nie wcześniej niż 1 lipca 2021 r. a zakończyć nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W każdym roku trwania programu pilotażu, przygotowywana ma być szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Szyja smartfonowa #Ministerstwo Zdrowia #program leczenia #dzieci #smartfon #uzależnienie od internetu

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (27)
Anonim 14.06.2023 16:00
za pare lat poslepna od tych smartfonow, to przeciez trzeba patrzec w dalekie przestrzenie zeby wzrok byl zdrowy, przybedzie nam wielu okularnikow, a na starosc beda wielkie problemy z oczami, nie wspomne o chorobach serca i nadcisnieniu, szykuje sie tsunami chorobowe za pare lat.
Anonim 14.06.2023 15:57
To jest uzaleznienie jak kazde inne, z tego trzeba teraz leczyc ludzi, ale to nie takie proste, bo objawy odwyku sa rownie niebezpieczne jak z kazdym nalogiem. Mlodziez jest gwaltowna gdy matka chce odciac dostep do smartfona.
Anonim 14.06.2023 15:55
dzieki Covidowi i smartfonom koscioly stoja pustkami, to nalog taki sam jak papierosy i alkohol ale bardziej niebezpieczny.
Zeit 06.05.2021 10:15
Czyżby podwyższenie opłaty reprograficznej, na którą "ślini" się rząd było tym panaceum.
attacus 06.05.2021 07:54
  • Komentarze: 9603
Z jednej strony leczenie, a z drugiej wdrażanie dzieci od najmłodszych lat do używania elektroniki, nawet na wczesnych etapach nauki w podstawówkach. To leczenie to jedynie kosmetyka, to coś, dzięki czemu ci, którzy problem tworzą będą mogli się poczuć nieco lepiej. Przypomina to leczenie narkomanów z nałogu po wcześniejszym , systemowym ułatwianiu im dostępu do narkotyków. Do końca szkoły podstawowej młodzi ludzie powinni być definitywnie odcięci od internetu i komputerów a smartfony powinny być wyposażone w specjalne oprogramowanie dla młodocianych , ograniczone do podstawowych funkcji typu dzwonienie czy kalkulator. Państwo poradziłoby sobie w tej kwestii z koncernami, gdyby tylko chciało. Tu jest potrzebna szeroko zakrojona i długotrwała kampania , która uświadomi rodzicom skorym do udostępniania tego typu elektroniki dzieciom, że są złymi i nieodpowiedzialnymi, odbierającymi dzieciństwo swoim pociechom i niszczącymi ich przyszłość rodzicami.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo