Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Tusk zapytany o brak weta ws. ETS w 2014 r. Zaatakował Lecha Kaczyńskiego, ale odpowiedzi nie usłyszeliśmy

Zapytany, dlaczego nie zawetował w 2014 r. zmian w systemie handlu emisjami CO2 (EU ETS), Donald Tusk nie odpowiedział, za to zaatakował prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Trybem przyjęcia rozwiązań dotyczących ETS zajmie się polski TK - mówił o tym w wywiadzie dla "GP" Zbigniew Ziobro.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

System handlu emisjami CO2 EU ETS odpowiada w dużej mierze za wysokie ceny gazu i energii w całej Europie, w tym również w Polsce. Mocnym jego krytykiem jest premier Mateusz Morawiecki. Twierdzi on, że system musi ulec reformie, by nie był on podatny na wpływu spekulacji inwestorów.

System w obecnym kształcie przyjęto na Radzie Europejskiej w styczniu 2014 r. Morawiecki podczas niedawnego posiedzenia Sejmu obarczył polityków rządzącej wówczas PO odpowiedzialnością za przyjęcie, a konkretnie - brak weta w sprawie tych rozwiązań.

- Te założenia są wielkim ciężarem dla polskich rodzin i polskich firm. (...) Niestety my dzisiaj musimy się borykać z tą spuścizną, tym waszym błędem - podkreślił premier.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, zapowiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu EU ETS [unijny system handlu emisjami CO2], na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP.

Dziś podczas konferencji prasowej Hubert Kowalski z "Gazety Polskiej Codziennie" zapytał Donalda Tuska, dlaczego ten w czasach swoich rządów zgodził się na zmianę systemu handlu emisjami, która skutkuje dziś wysokimi cenami energii.

Tusk w odpowiedzi... zaatakował prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Jeśli chodzi o cały system, którego konsekwencją jest system handlu emisjami, to narodził się i fundamentem była decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ja byłem świadkiem tamtych zdarzeń, to był moment, część z państwa pamięta, nawet dokładne uzasadnienie, dlaczego Lech Kaczyński zdecydował się, sam powiedział, "ustąpić Angeli Merkel". Konsekwencją tego były inne zdarzenia, czyli wspólna europejska praca na rzecz ograniczenia emisji CO2

- powiedział przewodniczący PO.

Pytanie dot. weta ok. 23:48 

Europosłanka Anna Zalewska na Twitterze uznała odpowiedź Tuska za "bezczelną".

Warto nadmienić, że choć w 2007 r. przyjęto ogólne założenia pakietu klimatycznego, to w latach kolejnych zatwierdzano konkretne jego rozwiązania i środki, m.in. dotyczące punktu odniesienia dla redukcji emisji CO2. Sam system handlu emisji CO2 został zaś wprowadzony na mocy dyrektywy z roku 2003.

 

 

 

23:48

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo