Tu nie rozpalisz już grilla i ogniska

Poważne ograniczenia w grillowaniu i możliwości rozpalenia ognisk, a także zakaz palenia w kominku i używania… dmuchaw do liści. Takie wytyczne obejmują między innymi ograniczenia wprowadzone w części województwa mazowieckiego. Spora część dotyczy wielu warszawskich dzielnic. Sezon grillowy bez grillowania? Wiele na to wskazuje, albowiem termin obowiązywania ograniczeń jest… dość odległy.

Karolina Grabowska/pixabay.com/service/license/

W kilku stołecznych dzielnicach m.in. na Woli czy Mokotowie istnieje ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Benzo(a)piren jest jednym z głównych składników zanieczyszczenia powietrza. Dla mieszkańców oznacza to wprowadzenie ograniczeń m.in. w rozpalaniu grilli i ognisk od początku tego tygodnia. Nie wolno też używać dmuchaw do liści.

„26 kwietnia 2021 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że w części województwa mazowieckiego, w tym w Warszawie na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzoapirenu”.
- przekazała rzeczniczka stołecznego magistratu Monika Beuth-Lutyk.

Ze względu na taką sytuację od 26 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku w wymienionych miejscach obowiązują działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) - ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Co ciekawe z opublikowanego przed kilkoma dniami przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumowania monitoringu jakości powietrza w Polsce wynika, że głównym źródłem zanieczyszczenia są tzw. kopciuchy, a sektor energetyczny stanowi zaledwie 5%

„Głównym źródłem emisji pyłu drobnego do atmosfery w Polsce, według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), są procesy spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym, związane z ogrzewaniem budynków z wykorzystaniem paliw stałych. Emitory związane z indywidualnym ogrzewaniem mieszkań i budynków usytuowane są na obszarach zamieszkałych, a emisje te zwykle mają miejsce na niewielkiej wysokości nad poziomem gruntu (tzw. niska emisja). W rezultacie emisje te bezpośrednio kształtują stężenia zanieczyszczeń w miejscach przebywania ludzi i często decydują o występowaniu przekroczeń norm jakości powietrza dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. W Polsce w 2018 r. emisja z tego źródła stanowiła ok. 44% całkowitej emisji pyłu PM10 oraz 52% całkowitej emisji pyłu PM2,5. Drugą kategorią źródeł emisji, mającą znaczący wpływ na stężenia pyłu zawieszonego PM10, jest transport drogowy. Emisje z transportu drogowego także zachodzą na niewielkiej wysokości, w związku z tym również mają znaczący wpływ na podwyższenie stężeń zanieczyszczeń na obszarach przebywania i zamieszkiwania ludzi”.

- czytamy.

A tak wygląda mapa z aktualnymi pomiarami jakości powietrza ze strony powietrze.gios.gov.pl

Co oznaczają w praktyce zakazy i ograniczenia ogłoszone przez warszawski ratusz? Przede wszystkim to ograniczenie możliwości rozpalania grilli i ognisk, zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) - nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii), zakaz używania dmuchaw do liści.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, powietrze.gios.gov.pl, um.waw.pl

 

#zanieczyszczenie powietrza #smog #ekologia #palenie w kominku #ognisko #grill #mazowieckie

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo