Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Trzy nadmorskie kąpieliska zamknięte. Powodem zakwit sinic

Zakwity sinic sprawiły, że w poniedziałek rano zamknięte są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w województwie pomorskim - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel zabroniona jest także nad czterema pomorskimi jeziorami.

Andrzej Otrębski / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej, w poniedziałek rano nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska w Gdańsku – Jelitkowo i Klipper Jelitkowo oraz to urządzone w Mikoszewie.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może szybko ulec zmianie. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Zakwity sinic utrzymują się w poniedziałek także na czterech pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Przywidzkie w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jezioro Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jezioro Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie) oraz jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie).

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Morze Bałtyckie #Gdańsk #Sopot #sinice #Pomorze #morze

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo