Trzy nadmorskie kąpieliska nieczynne z powodu sinic

Zakwit sinic sprawił, że w środę popołudniu zamknięte są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w województwie pomorskim - podał Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel zabroniona jest także nad dwoma pomorskimi jeziorami.

Łukasz Krais [Lokas] / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej, w środę popołudniu nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska - w Stegnie oraz w Mikoszewie.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może ulec zmianie. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitowi sinic, które się przemieszczają niesione prądami wodnymi lub wiatrem. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Zakwit sinic utrzymuje się w środę także na dwóch pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie) oraz jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie).

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się sinice. Ich skupiska są przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#sinice #Pomorskie #Morze Bałtyckie #morze #kąpieliska

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo