Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Trzaskowski znów obiecuje. Tym razem darmowe żłobki

Do końca 2019 roku w warszawskich żłobkach ponad 13 tysięcy maluchów będzie miało bezpłatną opiekę - powiedział w środę prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecnie w stołecznych żłobkach jest ponad 9,5 tys. miejsc.

Autor:

Trzaskowski poinformował, że do końca tej kadencji rodzice, którzy chcą skorzystać z bezpłatnej opieki żłobkowej, będą mieli zagwarantowane miejsce w miejskiej placówce.

Prezydent podkreślił, że darmowe żłobki to jedna z jego pierwszych obietnic wyborczych.

W lutym 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Przyjęty został też plan budowy nowych żłobków miejskich oraz koncepcja wykupu miejsc w prywatnych żłobkach.

Dzięki podjętym działaniom do końca 2019 r. będzie 13,7 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach - z czego 8,2 tys. w żłobkach publicznych i 5,5 tys. w żłobkach prywatnych.

Obecnie w warszawskich żłobkach jest ponad 9,5 tys. miejsc (ponad 7,8 tys. w żłobkach publicznych, 1,7 tys. - w prywatnych).

"Taki efekt – zwiększenie w ciągu roku liczby miejsc o około 75 proc. - nie udał się w żadnym, porównywalnym do Warszawy mieście w Europie" - podkreśla urząd miasta.

Wskazuje, że taki wzrost jest możliwy dzięki współpracy z podmiotami prywatnymi, operatorami prowadzącymi prywatne żłobki i wykupieniu ponad 5 tys., stworzonych przez te firmy, nowych miejsc.

Równolegle kontynuowane są budowy nowych żłobków miejskich. We wrześniu i w październiku 2019 r. otwarte będą trzy nowe placówki: przy ul. Łaguny (Wesoła), Cynamonowej (Ursynów) i Ciołka (Wola), łącznie z 417 miejscami.

M.st. Warszawa kontraktuje miejsca w żłobkach w drodze otwartych konkursów. W wyniku pierwszych konkursów, ok. 1,7 tys. miejsc jest już dostępnych w systemie rekrutacyjnym. Kolejne miejsca w żłobkach będą dostępne w najbliższych tygodniach (będą stopniowo pojawiać się w systemie rekrutacyjnym).

Miejsca do dyspozycji miasta są wykupowane na 3 lub 5 lat (żłobki powyżej 70 miejsc), a koszt wykupu jednego miejsca przez miasto wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie i jest ekwiwalentem kosztu utrzymania dziecka w żłobkach miejskich.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

NAJNOWSZE Polska