Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

To koniec komunistycznej agentury w dyplomacji!

Byli współpracownicy organów bezpieczeństwa z lat z lat 1944-1990 nie będą mogli być zatrudniani w MSZ. Zakładająca to nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

prezydent Andrzej Duda
prezydent.pl

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 zakłada m.in., że w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r., a 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, celem nowych regulacji jest - jak wskazywali wnioskodawcy, grupa posłów PiS - rozciągnięcie obowiązku lustracyjnego na „wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez MSZ”.

Zgodnie z nowelą, stosunki pracy osób zatrudnionych w służbie zagranicznej, pracowników MSZ i placówek zagranicznych, które przed dniem wejścia w życie ustawy złożą dokumenty potwierdzające ich pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami wygasną po upływie 60 dni od dnia jej wejścia w życie. Z kolei stosunki pracy tych osób, które złożą oświadczenie potwierdzające ich pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami na mocy nowych przepisów, wygasną po upływie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia.

Ustawa stanowi, że niezłożenie oświadczenia lustracyjnego traktuje się tak samo, jak złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą - jako obligatoryjną przesłankę pozbawienia tej osoby pełnionej przez nią funkcji publicznej.

W pierwszej połowie grudnia poprawki do ustawy wprowadził Senat; zostały one zaakceptowane przez Sejm. Jedna z przyjętych senackich poprawek przewiduje, że rygorem ustawy objęte będą też osoby zajmujące wysokie stanowiska w urzędzie obsługującym ministra właściwego ds. zagranicznych, które wchodzą w skład korpusu służby zagranicznej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#MSZ #dyplomacja #agentura #ustawa o służbie zagranicznej

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo