Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

To jest wynik! Tylu pielgrzymów odwiedziło sanktuarium w Gietrzwałdzie

W 2017 roku, w którym Gietrzwałd obchodził jubileusz 140. rocznicy objawień maryjnych, tamtejsze sanktuarium odwiedziło około 600 tysięcy pielgrzymów. Wierni przez cały rok odwiedzali licznie to wyjątkowe miejsce na Warmii – podała Kuria Archidiecezji Warmińskiej.

Miejsce objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie – jedno z 12 miejsc na świecie uznanych przez Kościół
fot. twitter.com/ EpiskopatNews

W 1877 roku w Gietrzwałdzie dwóm dziewczynkom Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, jak mówiły, objawiła się Matka Boża, miała przemówić do nich po polsku i polecić odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie były początkiem przebudzenia świadomości narodowej miejscowych Warmiaków. Zostały jako jedyne w Polsce uznane przez kościół katolicki.

Jak poinformował ksiądz proboszcz Marcin Chodorowski, w roku jubileuszowym Gietrzwałd mogło odwiedzić dwukrotnie więcej pielgrzymów niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj szacuje się liczbę odwiedzających na trzysta tysięcy osób. Na główne uroczystości 9 września z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski przyjechało osiemdziesiąt tysięcy osób.

Jak podkreślił rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej ks. Marcin Sawicki, dla wielu ludzi Gietrzwałd jest miejscem, które odkryli; wielu pielgrzymów obiecało, że powróci do warmińskiego sanktuarium.

Wierni, którzy dzielili się swoimi refleksjami na temat Gietrzwałdu mówili, że różni się ono od innych sanktuariów w Polsce i na świecie, że nie jest skomercjalizowane, a otoczenie sprzyja wyciszeniu i skupieniu na modlitwie. Pięknym świadectwem jubileuszowego roku jest to, że przyjeżdżały do niego różne stany: rodziny, młodzież, politycy i kapłani. Wszyscy mieli okazję skorzystać z czasu jubileuszu i też z odpustu z nim związanego 
– dodał ks. Sawicki.

Już od kwietnia ub. roku rozpoczął się wzmożony ruch pielgrzymkowy i trwa do dziś. – Oczywiście w sezonie zimowym wiernych przyjezdnych jest mniej, ale nadal do Gietrzwałdu przybywają – dodał rzecznik.

Przypomniał też, że w jubileuszowym roku papież Franciszek przysłał list na ręce metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego, z błogosławieństwem dla pielgrzymów oraz kapłanów i wiernych na Warmii.

Ks. Sawicki podkreślił, że 30 czerwca tego roku w Gietrzwałdzie rozpocznie się nowenna gietrzwałdzka przygotowująca wiernych do 150. rocznicy objawień maryjnych w 2027 roku. Poprzez nabożeństwa przez najbliższe 9 lat przypominane będzie orędzie gietrzwałdzkie, czyli to, o co Matka Boża według wizjonerek miała prosić wiernych: o modlitwę różańcową, pokutę i nawrócenie.

Archidiecezja Warmińska przygotowuje się w tym roku także do kolejnego jubileuszu. W Świętej Lipce obchodzony będzie jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej zwanej Matką Bożą Jedności Chrześcijan. Główne uroczystości zaplanowano na 11 sierpnia z udziałem episkopatu, władz i wiernych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#objawienie #Matka Boża #pielgrzymi #sanktuarium #Gietrzwałd

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo