Tego jeszcze nie było! Spotkanie "na szczycie" w Brukseli, czyli Tusk i... Marta Lempart

Były szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że dziś w Brukseli ma spotkać się z... liderką Strajku Kobiet, znaną z wulgarnego języka podczas ulicznych protestów. - Dziś w Brukseli ważna i ciekawa rozmowa z Martą Lempart. Jak burzyć mury i budować mosty - napisał na Twitterze.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Marta Lempat/Donald Tusk
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska; facebook.com

Dziś w stolicy Belgii rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy unijnych państw mają m.in. spróbować znaleźć kompromis w sprawie budżetu UE na kolejne lata i funduszu odbudowy oraz mechanizmu powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Przed rozpoczęciem szczytu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska oczekuje, że w konkluzjach Rady Europejskiej znajdzie się rozdzielenie ochrony budżetu i zapobiegania korupcji od kwestii praworządności. Rada Europejska ma rozmawiać także o celach klimatycznych.

Do Brukseli udała się też w czwartek liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Po południu przed budynkiem Komisji Europejskiej aktywistki klimatyczne zorganizowały konferencję prasową, podczas której Lempart zwróciła się m.in. do unijnych liderów.

Lempart powiedziała, że rozumie ich obawy o pojawienie się antyeuropejskich nastrojów, jeśli polski rząd zostanie ukarany za sposób postępowania ze swoimi obywatelami.

- Jednak mogę was zapewnić, że jeszcze większe antyeuropejskie nastroje pojawią się w Polsce, jeśli polski rząd zostanie nagrodzony za swoje szkodliwe postępowanie, za niszczenie demokracji, za łamanie praw obywatelskich

 - mówiła.

Pytana, jakie jest przesłanie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, powiedziała, że... Polska nie może czekać na reakcję Europy kolejne dwa lata. 

Z informacji zamieszczonych na facebookowym koncie liderki Strajku Kobiet dziś po południu wynika, że aktywistka spotkała się w Brukseli z belgijską minister ds. równości. Lempart na swoim profilu zamieściła wpis: "Międzynarodowe knucie - spotkanie z belgijską ministrą ds. równości. Robimy rzeczy". Post został opatrzony zdjęciem Lempart i Schlitz.

Teraz czas na rozmowę z Tuskiem - były polski premier zapowiedział ją na Twitterze:

Kolejny wieloletni budżetu UE oraz fundusz odbudowy to razem 1,8 bln euro, z czego 750 mld to wartość funduszu odbudowy. Z budżetem związane jest rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności, któremu sprzeciwiły się Polska i Węgry. W środę w Brukseli na spotkaniu ambasadorów państw UE przedstawiona została propozycja kompromisu wypracowana podczas konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W jednym z punktów tej propozycji zawarto stwierdzenie, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Marta Lempart #Donald Tusk

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo