Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Ile oszczędzi przeciętna rodzina? Podano obliczenia

Nawet 300 złotych miesięcznie może oszczędzić rodzina 2+2 dzięki rozwiązaniom z tarczy inflacyjnej. Takie obliczenia przedstawił dzisiaj na Twitterze Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Skąd taka suma? Wszystkie jej elementy Maliszewski zamieścił w zaprezentowanym na Twitterze obliczeniu.

Podkreślił, że wzięto pod uwagę średnie zużycie energii (2 MWh rocznie) i gazu do ogrzewania (22,5 MWh rocznie) oraz zużycie ok. 60 litrów paliwa miesięcznie.

Dziś weszły w życie kolejne rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej, mającej chronić obywateli przed negatywnym oddziaływaniem rosnącej inflacji oraz cen energii elektrycznej oraz paliw.

W związku z podjętymi przez rząd decyzjami, od 1 lutego 2022 r. zmalała stawka VAT na paliwa z 23 do 8 proc., obniżona została - do zera - również stawka VAT na podstawowe artykuły spożywcze oraz na gaz. Do 5 proc. zostały obniżone stawki VAT na energię elektryczną oraz ciepło.

Rząd szacuje, że dzięki dwóm tarczom antyinflacyjnym, w portfelach Polaków pozostanie ok. 25 mld złotych. 

W poprzedniej odsłonie tarczy obniżono stawki VAT na gaz ziemny, energię oraz ciepło, a także zmniejszono akcyzę na paliwa i wprowadzono dodatek osłonowy dla mniej zamożnych rodzin.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo