Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tani węgiel już w prawie wszystkich świętokrzyskich gminach

Prawie wszystkie gminy z województwa świętokrzyskiego przystąpiły do programu dystrybucji taniego węgla. Około 80 samorządów podpisało już odpowiednie umowy. Oznacza to, że ich mieszkańcy albo już mogą kupować tani węgiel, albo będzie to możliwe w najbliższych dniach.

Pixabay

Program dystrybucji węgla przez samorządy zakłada sprzedaż opału gospodarstwom domowym w maksymalnej cenie 2 tys. zł.

Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie do programu dystrybucji taniego węgla przystąpiło 98 ze 102 gmin. W pozostałych czterech węgiel będzie rozprowadzał tzw. PPW (pośredniczący podmiot węglowy), który bezpośrednio podpisze umowę o dostawę węgla ze spółką Skarbu Państwa dostarczającą węgiel.

Sprzedaż rozpoczęła się w gminie Chęciny. „Dystrybucja węgla już się u nas odbywa. Otrzymaliśmy dzisiaj kolejny transport z opałem i kolejnych 100 mieszkańców zostało poinformowanych o możliwości odbioru węgla. Sprzedaż dla mieszkańców następuje według kolejności złożonych wniosków” – powiedział burmistrz miasta Robert Jaworski.

Cena za tonę węgla wynosi 1950 zł brutto. Tani węgiel jest także dostępny m.in. w Opatowcu i Sobkowie.

Na tańszy opał czekają natomiast przedstawiciele składu w miejscowości Marcinkowice w powiecie opatowskim. „Na razie czekamy na informację, kiedy będziemy mogli otrzymać tańszy węgiel” – powiedział przedstawiciel składu, zaznaczając jednocześnie, że zainteresowanie opałem komercyjnym jest spore.

„Te szaleńcze ceny sprzed kilku miesięcy się skończyły, kiedy my za tonę węgla musieliśmy zapłacić ponad 2800 za i dodatkowo przywieść towar z wybrzeża. Teraz na składzie mamy polski węgiel. Nie są to duże ilości, ponieważ ciężko z dostępnością, ale cena tony węgla utrzymuje się w granicach 2,3 tys. zł”

– powiedział.

„Ludzie nie czekają na tańszy węgiel. Wolą zapłacić te nieco ponad 2 tys. złotych za ten opał, który jest, i po prostu mieć ciepło w domu” – dodał.

W drugiej połowie grudnia węgiel na preferencyjnych warunkach ma być dostępny na składzie w miejscowości Przyjmo w gminie Miedziana Góra (pow. kielecki). „Teraz z zainteresowaniem też nie jest najgorzej, ponieważ udało nam się dostać polski węgiel o nie najgorszej kaloryczności za około 2,3 tys. zł za tonę. Po tańszy węgiel mamy się stawić przed świętami 19 i 20 grudnia” – powiedział przedstawiciel składu.

W województwie świętokrzyskim dostępnych jest 157 punktów sprzedaży opału po preferencyjnych cenach.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
dp
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo