Sylwestrowe szaleństwo nie dla wszystkich. Żołnierze przywitają Nowy Rok na granicy

Pododdziały 15. brygady zmechanizowanej z Giżycka Nowy Rok przywitają wykonując swoje zadania na polsko-białoruskiej granicy. W okolicach Krynek rozlokowano dwa bataliony żołnierzy z doświadczeniem zdobytym w zagranicznych misjach wojskowych. PAP odwiedziła miejsce ich stacjonowania.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
twitter.com/@16Dywizja

"Pełnimy służbę w systemie osiem godzin służby, osiem gotowości i osiem odpoczynku. Zmiana trwa tydzień, potem jest siedem dni wolnego i dopiero wtedy czas na zabawę"

- powiedział podpułkownik Piotr Półbratek z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Dlatego część żołnierzy uczci nadejście 2022 roku składając sobie życzenia na patrolu, a ci, którzy akurat będą odpoczywać - spotkają się przy wspólnych stołach na terenie bazy. Będą życzenia od dowódcy, bardziej uroczysta kolacja. Choć bataliony kultywują tradycje ułanów i mazowieckich szwoleżerów, o alkoholowych toastach nie ma mowy. W skoszarowanych jednostkach zakaz spożywania alkoholu jest ściśle przestrzegany - zapewnia rzeczniczka 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej major Magdalena Kościńska.

Dowódca 15. brygady pułkownik Piotr Fajkowski już złożył żołnierzom życzenia "wytrwałości, dobrego zdrowia oraz satysfakcji z wykonywania obowiązków".

"Wasze zaangażowanie, poświecenie oraz profesjonalizm jest doceniane przez społeczeństwo"

- zapewnił swoich podwładnych.

W polowej bazie pod Krynkami - jak podaje dowództwo - służą żołnierze nawykli do rozłąki z bliskimi. "W tym samym niemal składzie byliśmy na 10. zmianie w Afganistanie. Trzon batalionu stanowią doświadczeni żołnierze, którzy służyli też w Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie" - wyjaśnił ppłk Półbratek.

Baza zorganizowana jest zgodnie ze standardami pododdziałów bojowych. Zasadniczo - jest samowystarczalna. Mobilna cysterna służy jako źródło wody do picia, do gaszenia pożarów (jak powiedział ppłk Półbratek została już w tym celu użyta), ale też w razie potrzeby, jako armatka wodna. Cały czas w gotowości czeka pojazd sanitarny, w którym jednocześnie można transportować cztery osoby wymagające pomocy medycznej.

Mjr Kościńska powiedziała, że żołnierze 16. dywizji wspierają działania Straży Granicznej od samego początku kryzysu migracyjnego. Wykonując w gruncie rzeczy takie same zadania jak pogranicznicy.

"Nieprzerwanie, w dzień i w nocy prowadzimy działania obserwacyjno-ochronne, by nie dopuścić do nielegalnego przekroczenia granicy. Żołnierze, mimo zmiennych warunków atmosferycznych oraz trudnych warunków terenowych, codziennie odbywają patrole piesze i zmotoryzowane"

- powiedziała mjr Kościńska.

Na wyposażeniu pododdziałów 15. brygady są m.in. wozy bojowo-patrolowe Rosomak. Dzięki zaawansowanym technologiom, m.in. kamerom na podczerwień i możliwości bezszelestnego niemalże przemieszczania się w dowolnym kierunku znakomicie sprawdzają się przy patrolowaniu zwłaszcza niedostępnych terenów leśnych. Na patrole wyjeżdżają też opancerzone samochody HMMWV, które sprawdziły się na zagranicznych misjach.

"Jako żołnierze przysięgaliśmy bronić polskich granic i tak traktujemy tę służbę" - stwierdził ppłk Półbratek.

Na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariuszom Straży Granicznej pomaga już blisko 15 tys. żołnierzy. W każdej chwili ta liczba może zostać zwiększona. Żołnierze zbudowali do tej pory ponad 180 km tymczasowego ogrodzenia, które skutecznie utrudnia próby nielegalnego forsowana granicy.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG może zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w tym dziennikarzy.

Zgodnie z zasadami obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią, redakcje mailowo zgłaszają chęć uczestniczenia w wizycie. Warunki do organizowania wizyty zapewnia Straż Graniczna. SG ustala termin trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wyjazdu w pasie granicznym - biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo