Średniowieczne grodzisko będzie nową atrakcją turystyczną

Rewitalizację średniowiecznego grodziska planują władze Wiślicy (Świętokrzyskie). Projekt przewiduje odtworzenie drewnianej bramy, palisady, zarysu dawnych budynków, a także poprowadzenie trasy turystycznej na wałach XI-wiecznego grodu.

wiślickie grodzisko
Jakub Hałun, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Wiślickie grodzisko zostało wzniesione na przełomie X i XI wieku, obiekt leży w porośniętym łąkami starorzeczu Nidy, w odległości kilkuset metrów od dzisiejszego centrum miasta.

Burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski poinformował, że w ramach inwestycji planowane jest utworzenie trasy turystycznej, która będzie przebiegać wzdłuż terenów rekreacyjnych i starorzecza Nidy oraz na koronie wałów grodziska. Ścieżka zostanie częściowo wykonana z drewnianych pomostów.

„Wzdłuż trasy ustawionych zostanie 16 drewnianych figur przedstawiających wizerunki świętych, które obecnie poddawane są pracom konserwatorskim. Każda z nich mierzy około trzech metrów wysokości. W obrębie grodziska zostaną zaznaczone domostwa, które kiedyś tam się znajdowały, odrestaurowana zostanie studnia i cysterna"

- powiedział burmistrz.

Ponadto wyeksponowane zostaną fragmenty tzw. suchego muru, czyli zewnętrznej ściany najstarszego wału zbudowane z łupków gipsowych łączonych gliną.

„Wszystko to na pewno będzie się ciekawie prezentować. Liczymy, że w przyszłości będzie to kolejne popularne miejsce do zwiedzenia w Wiślicy” – dodał samorządowiec.

W ramach przygotowanego projektu władze miasteczka planują także urządzenie pola biwakowego nad Nidą razem z przygotowaniem tam stanowisk dla samochodów kempingowych. Ponadto wykonana zostanie kanalizacja i sieć wodociągowa, monitoring i nowe oświetlenie.

Na realizację inwestycji gmina przeznaczyła ponad 6,1 mln zł. Prace zostały podzielone na trzy odrębne zadania, a łącznie ich realizacją zainteresowanych jest sześć firm, jednak oferty przewyższają założony budżet o około 1,4 mln. Obecnie trwa weryfikacja dokumentów. Niewykluczone, że gmina zdecyduje się na dołożenie brakującej kwoty.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Wiślickie grodzisko, zarysem przypominające trójkąt, położone jest pośród łąk, około 400 metrów na południowy wschód od centrum miasteczka. Było otoczone wałem o konstrukcji rusztowej o wysokości czterech metrów i fosą.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Komentarze (6)
ghost 07.05.2023 21:34
SŁYSZELIŚCIE? ** jakieś POpychle niemieckie, "profesur" od GRANTÓW tfu tfu GELDÓW/ŁAPÓWEK niemieckich MÓWI że to był NIEMIECKI ...burg...** germanska SCHWAINE
Julian P.Warszawa l 67 07.05.2023 11:24
Wreszcie ktoś ,,ruszył głową " . Znam to miejsce od dzieciństwa coroczne wakacje spędzane w Kazimierzy Wielkiej . Olbrzymi potencjał historyczny - Katedra ,Dom Długosza , Grodzisko , Najstarsza chrzcielnica w Polsce ponoć jeszcze przed Mieszkiem .Obok wspaniała Nieuregulowana !!!! piękna Nida - olbrzymi potencjał turystyczny .Tak w ogóle świętokrzyskie to kronika początków chrześcijaństwa w Polsce kościoły w Skalbmierzu ,Działoszycach o Sandomierzu nawet nie wspominam
gniewko_syn_ryba 07.05.2023 13:33
Też znam to miejsce i dlatego zastanawiam się, co można robić w wakacje w Kazimierzy Wielkiej... ? ;)
Julian P.Warszawa l 67 08.05.2023 09:46
Miałem i mam tam rodzinę i tak np. szp. kopałem w czynie społecznym II zalew konkretnie przy mostku na Małoszówce ,pływałem kajakiem i żaglówką po zalewach , chodziłem z braćmi ciotecznymi i rówieśnikami na ryby . Jeździłem na wycieczki i ryby miedzy innymi do Wiślicy a było to w latach 60/70 .
Anon. 06.05.2023 22:30
To piękna inicjatywa. Będę śledził postęp z zaciekawieniem a gdy oddać do użytku napewno was odwiedzę. Sam wywodzę się z ziemi Czerwienskiej a konkretnie z Zamościa. Życzę powodzenia.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo