Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Soboń: Platforma Obywatelska dawała przyzwolenie na wyłudzanie VAT w Polsce. Polityk przedstawił pewne zestawienie

Polskie instytucje państwowe dały nieformalne pozwolenie na wyłudzanie VAT w Polsce w latach 2007-2015 - stwierdził w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską na antenie Radiowej Jedynki wiceminister finansów Artur Soboń. Polityk w programie Sygnał Dnia przedstawił również, ile nasz kraj zaoszczędził, odkąd proceder został ukrócony.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Soboń zapewnił, że polska gospodarka po roku wojny ma się "lepiej, niż pewnie większość analityków się spodziewało".  Polityk przekazał, że widać, iż jej fundamenty są zdrowie, bo po kryzysach zewnętrznych jak "pandemia, kryzys energetyczny, czy wreszcie wojna", wraca ona do "stanu ścieżki wzrostu". Wiceszef resortu finansów stwierdził, że straszenie 20-procentową inflacją, nie miało żadnego sensu. Z analiz wynika, że pomimo tego, iż występuje spowolnienie gospodarcze, to już w przyszłym roku inflacja wyniesie "pewnie ok. 5 procent w skali roku", a wzrost gospodarczy poziom 4 proc. PKB.

"Nasza gospodarka po tym okresie spowolnienia gospodarczego szybko odbije, bo poza Irlandią jesteśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej"

- przekazał. Zauważył, że Polska szczególnie odczuła skutki wojny - w tym zakręcenie kurka z gazem przez Rosję - ze względu na politykę, jaka była prowadzona przez poprzedników Prawa i Sprawiedliwości. Zapewnił jednak, że sytuacja ulegnie poprawie, a  "wyraźnie odczuwalną presję czynników dezinflacyjnych" zobaczymy w drugiej połowie 2024 roku.

Uszczelnienie budżetu

Soboń poinformował również o skutkach uszczelnienia systemu podatkowego. Jak przekazał, porównując budżet z 2015, a budżet tego roku, "dzięki szczelnej bazie podatkowej" Polska zaoszczędziła około 200 mld zł. "To jest nie tylko VAT, choć tutaj nasze wysiłki są szczególnie imponujące, bo z 24 proc. na nieco ponad 4 proc. luki VAT-owskiej, to wynik, którego najprawdopodobniej żaden z ekonomistów nie przewidywał, (...) ale to jest także CIT"

"Jeśli spojrzymy na podatek od dużych firm, to za czasów naszych poprzedników w latach 2007-2015 wzrost wpływów z podatku CIT wyniósł 0,7 mld zł przez 8 lat. W latach 2015-2023, czyli analogiczny okres 8 lat, zmiana wyniosła 62,5 mld zł więcej wpływu z podatku CIT, co oznacza w praktyce, że wreszcie duże firmy, także zagraniczne, płacą w Polsce podatki"

- przekazał.

Platforma widziała co się dzieje?

Wiceszef resortów finansów stwierdził, że poprzednia władza była w pełni świadoma ile Polska gospodarka traci na nieszczelnym systemie podatkowym. Jak przekazał, poprzedni ministrowie finansów nie tylko o tym widzieli, ale byli też stale informowani przez służby celno-skarbowe.

"Było widać ruch na paliwie, ruch na różnego rodzaju towarach, które często tylko fikcyjnie przekraczały granice, po to, aby tworzyć łańcuszki VAT-owskie, aby wyłudzać podatek VAT w Polsce. Często robiły to międzynarodowe grupy przestępcze, więc trudno, aby państwo o tym nie wiedziało"

- poinformował. Pytany przez prowadzącą red. Katarzyną Gójską, czy jego zdaniem istniało "nieformalne przyzwolenie na akceptowania przez polskie instytucje państwowe tego procederu", Soboń odpowiedział krótko: "ono z pewnością było, bo nie dało się tego zjawiska nie zauważyć".

 Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

 

#Artur Soboń #Sygnał Dnia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wideo