Pogrzeb prof. Mariana Zembali w sobotę w Katowicach

Oficjalne uroczystości pożegnalne wybitnego kardiochirurga, byłego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali odbędą się w sobotę w archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla w Katowicach – poinformowała rodzina zmarłego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00.

Prof. Marian Zembala
fot. Tomasz Adamowicz

Rodzina prosi, by zamiast kwiatów przekazać datek na rzecz domu dziecka w Zabrzu – Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 9, nr konta 61 1050 1230 1000 0023 5388 3826. Zięć prof. Mariana Zembali Adam Konka poinformował, że pochówek będzie miał charakter prywatny. "Będzie to czas wyłącznie dla najbliższej rodziny" – dodał.

Okoliczności śmierci transplantologa wyjaśnia prokuratura. Jego ciało znaleziono w sobotę w basenie w domu w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór. Wstępne wyniki sekcji zwłok wskazują na utonięcie. Profesor zostawił list pożegnalny.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik poinformowała, że każdy, kto chciałby złożyć hołd pamięci profesora czy podzielić się wspomnieniami o nim, może dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej, która od środy wystawiona będzie w Sali Historycznej zabrzańskiego ratusza.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach Marian Zembala był wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. W 2018 r. przeszedł udar. Od tej pory poruszał się na wózku, pozostał jednak aktywny zawodowo.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Prof. Marian Zembala #pogrzeb

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo