Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Rzecznik rządu o szczegółach "nowego ładu": Kilka dużych zmian na miarę największych programów PiS

- Tam będą rozwiązania, które poprawią los wielu polskich rodzin, w tym finansowe. To będzie kilka dużych zmian, porównywalnych do największych programów Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich lat - tak o programie odbudowy gospodarki po pandemii, nazywanym roboczo "nowym ładem" mówił w Polskim Radiu rzecznik rządu, Piotr Müller.

Rzecznik rządu był dzisiaj gościem Katarzyny Gójskiej w Radiowej Jedynce. 

Piotr Müller zadeklarował, że Polska popiera propozycję ograniczenia eksportu szczepionek z terenu Unii Europejskiej. 

Unia chce wdrożyć tzw. mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek, który daje krajom Wspólnoty prawo do zawieszenia prawa producentów do eksportu szczepionek przeciw Covid-19, jeśli nie realizują oni zobowiązań wynikających z kontraktów podpisanych z UE. Komisja Europejska uzasadnia takie wytyczne tym, że jej priorytetem jest "ochrona i bezpieczeństwo obywateli UE" w sytuacji, gdy problemy z utrzymaniem tempa produkcji przez koncerny farmaceutyczne doprowadziły do niedoborów szczepionek w krajach unijnych.

- Polska popiera to rozwiązanie, jeśli chodzi o realizację tych kontraktów, które zostały podpisane. Jeżeli okaże się, że poszczególne firmy nie realizują kontraktów z UE, a jednocześnie mają zasoby, by takie kontrakty zrealizować i eksportują szczepionki poza UE, to dochodzimy do absurdalnej sytuacji. Podobne przepisy obowiązują w każdym kraju. W okresie epidemii wiosennej, wiele krajów, w tym Polska, wprowadzała ograniczenia np. w eksporcie maseczek

- tłumaczył rzecznik rządu. Wcześniej stwierdził, że ze strony producentów szczepionek padły deklaracje, że zobowiązania dot. pierwszego kwartału mają zostać dotrzymane.

Do pomysłu UE krytycznie podchodzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, która określa to mianem "nacjonalizmu szczepionkowego" w efekcie mającego "wydłużyć pandemię".

"Nowy ład" nabiera kształtów

Rzecznik rządu zapytany był także o gospodarczy program rozwojowy przygotowywany przez rząd, nazywany w mediach "nowym ładem".

Dziś "Rzeczpospolita informowała, że w planie mają znaleźć się "zarówno pomysły gospodarcze, jak i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin. Zmiany mają dotknąć takich sfer jak edukacja, cyfryzacja, służba zdrowia, infrastruktura czy rozwój, planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo".

- Ten program jest szlifowany, to będzie bardzo duży program inwestycyjny, który ma przynieść efekty w ciągu najbliższych kilku lat, w nowej rzeczywistości po pandemii. Nie chciałbym deklarować konkretnej daty, ale przełom lutego i marca to możliwy [termin prezentacji programu]. Teraz priorytetem są działania związane z walką z epidemią

- stwierdził Müller.

Pytany, czy znajdą się w nim propozycje społeczne adresowane do rodzin, powiedział, że "nie chce zdradzać szczegółów".

- Tam będą rozwiązania, które poprawią los wielu polskich rodzin, w tym finansowy. To będzie kilka dużych zmian, porównywalnych do największych programów Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich lat - dodał.

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane