Zerowy VAT na żywność to 10 mld zł w kieszeniach Polaków. Premier: Nie wykluczam, że przedłużymy ulgę

Dzięki zerowej stawce VAT na żywność, Polacy zaoszczędzili 10 mld złotych. Pierwotnie ulga miała obowiązywać jedynie do końca czerwca, jednak z zapowiedzi premiera RP Mateusza Morawieckiego wynika, że rząd może ją przedłużyć.

Mateusz Morawiecki
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Podczas wizyty w OSP Radzieje premier został zapytany, jaka jest możliwość przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność. "Co oznacza obniżka VAT do zera z punktu widzenia budżetu? Popatrzmy na to w taki sposób: nagle z budżetu państwa znika ok. 10 mld zł. Dlaczego to robimy? Po to, aby o 10 mld zł wszyscy Polacy mniej zapłacili za codzienne zakupy" - podkreślił.

Kolejny rok z ulgą?

Szef rządu podkreślił, że zerowa stawka VAT na żywność ma "ulżyć Polakom w bardzo trudnym czasie inflacji". "To jest bardzo poważna ulga. Nie wykluczam, że przedłużymy ją na kolejny rok, ale te decyzje zapadną w swoim czasie, jak będziemy mieli dokładną wiedzę dotyczącą wysokości inflacji na ten rok, ale również prognozowanej na kolejny rok" - poinformował.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca br.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#premier Mateusz Morawiecki #zerowy VAT na żywność

Wczytuję ocenę...
Komentarze (88)
Anonim 06.05.2023 18:37
Raczej większa marża marketów bo cena dla konsumenta pozostaje zwykle taka sama jak była
Anonim 06.05.2023 17:59
Aby do wyborów w październiku, a potem oczy nam się otworzą i ceny pójdą znowu w górę, a rolnicy dostaną po raz kolejny po tyłku, bo będzie ukraińskiej żywności pod dostatkiem, pieniędzy w budżecie nie będzie na ratunek. Rząd żongluje kilkunastoma piłeczkami na raz, aż te piłeczki upadną na ziemię i będzie duży huk.
Anonim emi 07.05.2023 07:31
17.59 Temu rządowi przyszło się rządzić w wyjątkowo trudnym czasie ale świetnie radzi bo myśli reaguje zongluje i w efekcie wspomaga Polaków . Tuskowi to nawet do głowy by nie przyszedł zerowy wat płacy by usłyszeli sory wysokie ceny ale takie mamy czasy i plakali a płacili .Zeroiwy VAT to ewenement i zasługa tego rządu który dba o polakow i przechodzi sucha nogą kryzys Spada inflacja i gospodarka idzie w dobra strone.Ufam temu rzadowi
George 07.05.2023 14:25
Ten huk to będzie , ale tylko w twoim chorym z nienawści łbie. Innego się nie doczekasz
Anonim 06.05.2023 17:35
Pamiętacie, jak 12 lat temu podnieśliście VAT na 1 rok?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo